statystyki

Czeka nas kolejny pracowity rok. W 2021 r. 252 dni i 2016 godzin pracy

autor: Łukasz Prasołek20.11.2020, 07:23; Aktualizacja: 20.11.2020, 07:24
Wyznaczany dzień wolny powinien zostać oznaczony w harmonogramach czasu pracy jako wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, a nie jako wolny za święto, gdyż święto nie jest przenoszone, a to, że wypadło ono w sobotę, powoduje w praktyce, że pracownik nie ma zapewnionego dnia wolnego od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

Wyznaczany dzień wolny powinien zostać oznaczony w harmonogramach czasu pracy jako wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, a nie jako wolny za święto, gdyż święto nie jest przenoszone, a to, że wypadło ono w sobotę, powoduje w praktyce, że pracownik nie ma zapewnionego dnia wolnego od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.źródło: ShutterStock

Wymiary miesięczne będą bardzo zróżnicowane – wahają się od 152 aż do 184 godzin. Najdłużej popracujemy w marcu, bo aż 184 godziny, a najkrócej w styczniu oraz w maju – tylko 152 godziny. Tak samo jak w 2020 r. dwa święta przypadną w sobotę, a więc w dwóch okresach rozliczeniowych czasu pracy będzie obowiązek wyznaczania w zamian dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie załodze pracy zgodnej z wymiarem zatrudnienia, co wynika wprost z art. 94 pkt 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Realizacji tego celu służy m.in. pojęcie wymiaru czasu pracy, które definiuje liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w skali okresu rozliczeniowego. Przyjęty algorytm ustalania wymiaru czasu pracy dotyczy zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Dla zatrudnionych na część etatu wielkości wymiarów należy zmniejszyć proporcjonalnie do obowiązującego ich wymiaru etatu. Wymiar czasu pracy ogranicza nam liczbę godzin do zaplanowania w harmonogramach czasu pracy w skali okresu rozliczeniowego, a planowanie większej liczby godzin do przepracowania jest traktowane przez Państwową Inspekcję Pracy jako planowanie nadgodzin, co stanowi wykroczenie.

Obliczanie wymiaru

Wymiar czasu pracy jest pochodną dwóch wielkości: normy tygodniowej i normy dobowej czasu pracy. Podstawowe ich długości wynoszą 40 i 8 godzin. Przy czym w przypadku pracowników niepełnosprawnych oraz zatrudnionych w podmiotach leczniczych mogą obowiązywać krótsze normy czasu pracy – dlatego w dalszej części w tabelach będą przedstawione wyliczenia dla wszystkich długości norm czasu pracy.

Wymiar czasu pracy obliczamy co do zasady dla okresów rozliczeniowych, a nie dla poszczególnych miesięcy. W praktyce jednak suma wymiarów miesięcznych musi dawać taki sam wynik jak wymiar ustalony np. dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego.

Obliczając wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego:

  • ustalamy liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego (liczonych po 7 dni od 1. dnia w okresie) i mnożymy ją przez tygodniową normę czasu pracy, czyli 40 godzin (z opisanymi poniżej wyjątkami dotyczącymi pracowników niepełnosprawnych i służby zdrowia);
  • ustalamy liczbę dni wystających poza pełne tygodnie, czyli pozostałych po ich zakończeniu do końca okresu rozliczeniowego, biorąc pod uwagę tylko dni przypadające od poniedziałku do piątku, i mnożymy ją przez normę dobową, równą 8 godzinom;
  • sumujemy oba wyniki (art. 130 par. 1 k.p.).

Ze względu na inny układ tygodni i weekendów wymiar czasu pracy będzie różnić się dla poszczególnych okresów rozliczeniowych, co oznacza konieczność jego odrębnego ustalania dla każdego z nich.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane