statystyki

Płaca minimalna, stawka godzinowa i inne świadczenia w 2021 roku

autor: Izabela Nowacka20.11.2020, 07:07; Aktualizacja: 20.11.2020, 07:08
Od 1 stycznia 2021 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa ze zleceń wzrośnie do 18,30 zł.

Od 1 stycznia 2021 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa ze zleceń wzrośnie do 18,30 zł.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2021 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa ze zleceń wzrośnie do 18,30 zł. Wyższa płaca minimalna to wzrost innych świadczeń ze stosunku pracy, których wysokość odpowiada tej stawce lub jej wielokrotności. Wzrosną też wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest ustawowe minimalne wynagrodzenie.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustanowionego odgórnie przez Radę Ministrów. Od 1 stycznia 2021 r. wynagrodzenie minimalne dla pracowników pełnoetatowych wyniesie 2800 zł, co oznacza wzrost o 200 zł w stosunku do tegorocznej płacy wynoszącej 2600 zł.

Pracownik ma zagwarantowaną płacę minimalną za każdy przepracowany miesiąc. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia w celu porównania jej z ustawowym minimum przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych (premie, prowizje, dodatki, nagrody). Jednak przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia nie uwzględnia się:

 • nagrody jubileuszowej,
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
 • dodatku za staż pracy.

Brutto – netto

Wynagrodzenie minimalne ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów to zawsze kwota brutto, tj. uwzględniająca zarówno zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i składki na ubezpieczenia społeczne potrącane przez płatnika. A na rękę – kwota netto – pracownik otrzymuje pensję pomniejszoną o przymusowe narzuty publicznoprawne, a także wpłatę na PPK – w przypadku uczestników akcji oszczędnościowej. Wartość tę uzyskuje się, stosując na liście płac ustawowe wskaźniki podatkowo-składkowe, tj. miesięczną normę kosztów uzyskania przychodów, tzw. kwotę zmniejszającą podatek, o ile pracownik jest do niej uprawniony, i stawki podatku z tabeli dwustopniowej skali podatkowej oraz stopy procentowe składek na poszczególne ryzyka ubezpieczeń.

W 2021 r. parametry te pozostaną na poziomie obowiązującym od 1 października 2019 r. Wobec tego wynagrodzenie minimalne netto dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy, mającej prawo do:

 • kosztów uzyskania przychodów w wysokości 250 zł,
 • kwoty zmniejszającej podatek poprzez złożenie w zakładzie pracy oświadczenia PIT-2 (przed pierwszą wypłatą w danym roku podatkowym) – 43,76 zł,
 • stawki podatku – 17 proc.

– wyniesie 2061,67 zł, co wynika z wzorcowej listy płac (bez PPK, o czym niżej). tabela 1

Tabela 1. Lista płac w 2021 r. 


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • okradziona emerytka(2020-11-21 08:50) Zgłoś naruszenie 52

  A dlaczego emerytury nie wzrastają tez po 200 zl tak hak nainiższa krajowa. Mając 40 lat pracy żeby mieć 2100 zl brutto to jest karygodne. Proszę rzad nas traktuje, jak niewolników.

  Odpowiedz
 • Placa minimalna netto(2020-11-22 09:23) Zgłoś naruszenie 20

  Placa minimalna NETTO nie powinna byc nigdy nizsza od kwoty opisujacej krajowa linie ubostwa dochodowego i wykluczenia spolecznego. Obecnie w Polsce wynagrodzenie minimalne netto spelnia ten warunek.

  Odpowiedz
 • Iwona (2020-11-21 15:53) Zgłoś naruszenie 14

  Jesli chodzi o ppk to wiadomo ze pracownik dostaje pomniejszona kwotę, ale to jest 2% .Więc nie jest to jakaś kwota ogromna ,a jednak patrząc na to,ze dodatkowo zyskuje odkładając w taki sposób ,to się w długoterminowym okresie oszczędzania opłaca. Kazdy musi pamietac ze kiedyś przejdzie na emeryturę i bedzie chciał mieć ją wyższą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bez skarpet bolo(2020-11-23 19:55) Zgłoś naruszenie 10

  za PO-PSL TO sie zyło nam ,a wy rabotac po 12 godz. lody dla nas dla was szczaf i mirabelki, a fasolofa dla tych co was pilnujom ;wiec robta swoje

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane