statystyki

Informacja o czasie pracy dla kierowcy samochodu osobowego nie musi być pisemna

autor: Marek Rotkiewicz27.08.2020, 08:32; Aktualizacja: 27.08.2020, 09:13
Samochód, kierowca

Ustawy nie stosujemy do tych pracowników, którzy kierują pojazdami niejako dodatkowo lub pomocniczo w stosunku do rodzaju wykonywanej pracyźródło: ShutterStock

Warto jednak przygotować ją tak, by była w pełni zrozumiała dla adresatów. Zadbać trzeba również o to, by uzyskać potwierdzenie zapoznania się z nią przez pracowników.

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek poinformowania pracowników w formie pisemnej o pewnych podstawowych warunkach zatrudnienia (art. 29 par. 3 kodeksu pracy). Zakres tej informacji obejmuje też aspekty związane z czasem pracy, jednak bardzo ograniczone: każdy pracownik informowany jest o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, a jeżeli zatrudniający nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo wskazuje informacje o porze nocnej.

Wielu pracodawców nie realizuje jednak dodatkowych obowiązków informacyjnych. Takie zaś istnieją np. w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy kierowców – również gdy praca polega na prowadzeniu samochodu osobowego. Według art. 24 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1412; dalej: ustawa) pracodawca ma obowiązek poinformować kierowców o obowiązujących ich przepisach w zakresie czasu pracy w sposób u niego przyjęty.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane