statystyki

Czy korpus służby cywilnej może być oceniany podczas pandemii

19.08.2020, 08:01; Aktualizacja: 19.08.2020, 08:06
Artykuł 95 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695 ze zm. – dalej tarcza 2.0) przesądza, że zawieszenie oceny okresowej w służbie cywilnej trwa do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających jej wykonanie.

Artykuł 95 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695 ze zm. – dalej tarcza 2.0) przesądza, że zawieszenie oceny okresowej w służbie cywilnej trwa do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających jej wykonanie.źródło: ShutterStock

Naczelnik wydziału w administracji rządowej ma wątpliwości, czy w czasie epidemii i przy ograniczonym kontakcie z urzędnikami pracującymi w trybie zdalnym ma obowiązek przeprowadzania oceny okresowej swoich podwładnych?

Dr Andrzej Pogłódek konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji UKSW:

Artykuł 95 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695 ze zm. – dalej tarcza 2.0) przesądza, że zawieszenie oceny okresowej w służbie cywilnej trwa do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających jej wykonanie. Zgodnie z art. 95 pkt. 2 taki stan nie może jednak utrzymywać się dłużej niż do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii) albo do odwołania stanu epidemii.

Pracodawca w przypadku ustania (odwołania) tych stanów jest obowiązany niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków zawartych w art. 38 oraz art. 81 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 265 ze zm.). Chodzi tu o pierwszą i okresową ocenę. Dyrektor generalny po ustaniu tych przeszkód musi zrealizować te obowiązki w okresie nie dłuższym niż 30 dni od odwołania danego stanu. Wydaje się, że podobny termin można wyznaczyć w przypadku ustania przeszkód również w okresie obowiązywania jednego z tych stanów. Podobnie stanowi art. 95 pkt. 4 tarczy 2.0, który mówi, że w przypadku braku możliwości sporządzenia pierwszej oceny w służbie cywilnej umowy o pracę osób podejmujących po raz pierwszy pracę w administracji rządowej ulegają przedłużeniu do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających dokonanie tej noty. Po ich ustaniu oceny należy dokonać nie później niż do 90 dni od zniesienia obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Dolejlama(2020-08-19 09:43) Zgłoś naruszenie 41

    Kolejny sposób na oszczędności / złośliwości - z niesprawiedliwą oceną idzie się do sądu / z brakiem oceny już ciężko.

    Odpowiedz
  • dość już ...(2020-08-19 16:15) Zgłoś naruszenie 10

    Ja pier....... to jest problem jakiegoś gryzipórka z warszawy. Epidemia, zagrożenie zdrowia albo życia, a oni największy problem - ocena urzędnika. Urzędnicy narażają się, bo nie mają żadnych zabezpieczeń i jedyne na co moga liczyć to fart, że na miejscu nie będzie COVID-u. A wy macie problem z jakąs posr... oceną.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane