Naczelnik wydziału w administracji rządowej ma wątpliwości, czy w czasie epidemii i przy ograniczonym kontakcie z urzędnikami pracującymi w trybie zdalnym ma obowiązek przeprowadzania oceny okresowej swoich podwładnych?
Dr Andrzej Pogłódek konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji UKSW:
Artykuł 95 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695 ze zm. – dalej tarcza 2.0) przesądza, że zawieszenie oceny okresowej w służbie cywilnej trwa do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających jej wykonanie. Zgodnie z art. 95 pkt. 2 taki stan nie może jednak utrzymywać się dłużej niż do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii) albo do odwołania stanu epidemii.
Pracodawca w przypadku ustania (odwołania) tych stanów jest obowiązany niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków zawartych w art. 38 oraz art. 81 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 265 ze zm.). Chodzi tu o pierwszą i okresową ocenę. Dyrektor generalny po ustaniu tych przeszkód musi zrealizować te obowiązki w okresie nie dłuższym niż 30 dni od odwołania danego stanu. Wydaje się, że podobny termin można wyznaczyć w przypadku ustania przeszkód również w okresie obowiązywania jednego z tych stanów. Podobnie stanowi art. 95 pkt. 4 tarczy 2.0, który mówi, że w przypadku braku możliwości sporządzenia pierwszej oceny w służbie cywilnej umowy o pracę osób podejmujących po raz pierwszy pracę w administracji rządowej ulegają przedłużeniu do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających dokonanie tej noty. Po ich ustaniu oceny należy dokonać nie później niż do 90 dni od zniesienia obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Takie rozwiązanie prawne nie pozwala na przyjęcie, że samo obowiązywanie reżimu sanitarnego miałoby doprowadzić do braku możliwości sporządzenia pierwszej oceny w służbie cywilnej. Stanowi jedynie wyraz przekonania ustawodawcy, że w okresie epidemii mogą zaistnieć obiektywne okoliczności, które uniemożliwią ich dokonanie. Obecnie nie można stwierdzić, by okoliczności takie byłyby znaczącą przeszkodą. W efekcie obecnie nie ma przeszkód, by przeprowadzać pierwszą lub okresową ocenę.