W czwartek posłowie KO wyrazili sprzeciw wobec proponowanych przez posłów PiS zmian w przepisach tzw. tarcz antykryzysowych. Przepisy mają znosić odpowiedzialność karną urzędników, którzy w celu przeciwdziałania COVID-19 naruszają obowiązki służbowe, działając w interesie społecznym.

W środę do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt złożyli posłowie PiS.

Projekt zakłada m.in. uzupełnienie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 o następujący zapis: "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

Do proponowanego przez posłów PiS projektu ustawy odnieśli się w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Reklama

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński podkreślił, że "podczas gdy cała Polska notuje rekordy zachorowań na koronawirusa, a rodzice zastanawiają się nad bezpiecznym powrotem dzieci do szkół, rząd PiS zajmuje się zapewnieniem sobie bezkarności i chce usankcjonować sobie dziwne interesy, np. zakup maseczek, respiratorów". Jego zdaniem, "urzędnicy PiS chcą zapewnić sobie bezkarność".

Zapowiedział, że KO będzie się sprzeciwiać proponowanym przez posłów PiS zmianom prawnym.

Natomiast według posła KO Pawła Olszewskiego, "mamy do czynienia z polityczno-prawną bandyterką". "Politycy PiS chcą wprowadzić przepis o działaniu prawa wstecz, i przewalać kasę" - ocenił. "W tym rządzie skupia się to, co najgorsze - wykorzystywanie pandemii, by robić biznesy. Liczymy na to, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek wprowadzi do piątkowych obrad Sejmu nasz projekt ustawy, złożony w lipcu, według którego każdy, kto popełni przestępstwo w związku z działalnością COVID-ową, może odpowiadać karnie" - mówił Olszewski.

Posłanka KO Monika Wielichowska zwróciła uwagę, że projekt posłów PiS "ma chronić tylko i wyłącznie władzę". "To nie tarcza dla przedsiębiorców" - dodała.

Pod koniec lipca posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który uchyla przepisy z tzw. tarcz antykryzysowych m.in. o zniesieniu odpowiedzialności karnej dla urzędników przekraczających uprawnienia przy zakupie określonych towarów.

Jak podkreślił poseł KO Dariusz Joński, celem projektu ustawy zaproponowanego przez posłów KO "jest zniesienie przepisów znoszących odpowiedzialność karną dla urzędników". "Nie powinno być świętych krów i kasty, która jest pod ochroną, dlatego składamy projekt, aby każdy urzędnik w Polsce, niezależnie od tego, czy robi COVID-owe zamówienia, czy inne, odpowiadał przed sądem, jeśli przekroczy prawo lub zrobi przekręt, czy nie zostanie zrealizowane zamówienie" - dodał poseł.