statystyki

Jak ustalić istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń z Tarczy Antykryzysowej 4.0

autor: Izabela Nowacka09.07.2020, 08:39; Aktualizacja: 09.07.2020, 10:04
Ograniczenie skali etatów albo objęcie załogi przestojem ekonomicznym ma zastosowanie w okresie do sześciu miesięcy od miesiąca, w którym iloraz z miesiąca znacznego obciążenia funduszu wynagrodzeń uległ zmniejszeniu do poziomu poniżej 105 proc. ilorazu z miesiąca bazowego, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii, chyba że pracodawca wcześniej przywróci czas pracy obowiązujący przed jego obniżeniem lub zakończy przestój ekonomiczny pracownika, który był nim obję̨ty.

Ograniczenie skali etatów albo objęcie załogi przestojem ekonomicznym ma zastosowanie w okresie do sześciu miesięcy od miesiąca, w którym iloraz z miesiąca znacznego obciążenia funduszu wynagrodzeń uległ zmniejszeniu do poziomu poniżej 105 proc. ilorazu z miesiąca bazowego, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii, chyba że pracodawca wcześniej przywróci czas pracy obowiązujący przed jego obniżeniem lub zakończy przestój ekonomiczny pracownika, który był nim obję̨ty.źródło: ShutterStock

Obowiązująca od 24 czerwca 2020 r. tarcza 4.0 pozwoliła na wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżenie etatów pracodawcom, którzy nie składają wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń i składek (art. 15gb specustawy o COVID-19). Te działania można podjąć w czasie epidemii COVID-19, ale pod warunkiem, że w firmie wystąpił spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. Co istotne, obie przesłanki muszą wystąpić łącznie, a ponadto wzrost obciążenia funduszu płac ma być skutkiem spadku obrotów.

Pracodawca, który odnotował spadek przychodów ze sprzedaży towarów lub usług w następstwie COVID-19 i w związku z tym wystąpił u niego istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, może:

1) obniżyć wymiar czasu pracy pracownika maksymalnie o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu – z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne, z uwzględnieniem jego wymiaru czasu pracy przed jego obniżeniem;

2) objąć pracownika przestojem ekonomicznym – z zastrzeżeniem, że objętemu nim pracownikowi pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone do 50 proc., nie mniej jednak niż płacę minimalną, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń to nowy warunek, który tarcza 4.0 definiuje jako zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń prac owników (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę) i przychodów ze sprzedaży towarów lub usług z tego samego miesiąca kalendarzowego (dowolnie wskazanego przez przedsiębiorcę, przypadającego między 1 marca 2020 r. a dniem poprzedzającym skorzystanie przez pracodawcę z omawianego uprawnienia) nie mniej niż o 5 proc. w porównaniu do takiego ilorazu z miesiąca poprzedzającego (miesiąc bazowy). Przy czym w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego (tj. w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego), za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • andrzej(2020-07-17 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Prosty regulamin, szczegółowo wyjaśniony na stronie PFR, to jedna z większych zalet i ułatwień tarczy finansowej, która finalnie bardzo mi pomogła.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane