32 proc. respondentów przyznawało, że nie ma dobrych warunków do pracy w domu. Tylko 26 proc. uważa, że mogłoby na stałe przenieść się na telepracę – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Smartscope w pierwszej połowie marca.
Największą przeszkodą jest łączenie pracy zdalnej z opieką nad dziećmi. 39 proc. mówi, że sprawia im to duże trudności. A 31 proc. czuje się sfrustrowanych koniecznością opieki nad dziećmi w domu. Nie ma też sprawiedliwego podziału pracy. W niemal 40 proc. przypadków ciężar opieki spada na jedną osobę. Co prawda około jednej czwartej badanych przyznaje, że dzieli się opieką z partnerem, ale nie robi tego według ścisłego harmonogramu. Podział następuje w sposób naturalny i zależy od wolnego czasu w ciągu dnia. Tyle samo osób dla porządku układa harmonogram opieki nad dzieckiem, jednocześnie przyznając, że nie zawsze jest on skuteczny. Z badania wyłania się tradycyjny model rodziny, bowiem taką deklarację złożyło 45 proc. kobiet i tylko 11 proc. mężczyzn.
Jest też problem ze sprzętem. Prawie co dziesiąta ankietowana osoba deklaruje, że jej dziecko nie posiada urządzenia do nauki online. Ponad 60 proc. dzieci współdzieli komputer z rodzicami, co utrudnia lub uniemożliwia pracę zdalną. Dzieci, jeżeli jest ich więcej w rodzinie, muszą też dzielić sprzęt między sobą. Nie pomaga w tym szkoła. Która jest oceniana dość krytycznie: 37 proc. pytanych uważa, że szkoła jest słabo przygotowana. Choć aż 44 proc. twierdzi, że działa – ale nauka nie jest ciekawa. Potwierdza to też badanie przeprowadzone na zlecenie DGP, z którego wynikało, że respondenci chwalą zdalną edukację, głównie za to, iż w ogóle istnieje taka możliwość. Jedna trzecia rodziców uważa jednak, że poziom przygotowania szkoły jest słaby i to na nich głównie spoczywa wyzwanie organizacji procesu nauki zdalnej. W ocenie 7 proc. rodziców ich rola w edukacji zdalnej dziecka jest kluczowa.
Badanie, którego wyniki zostaną zaprezentowane dziś, przeprowadzono na próbie 1378 osób mających dzieci. Jest częścią raportu „Rodzina przyszłości” przygotowanego przy współpracy z DELab UW i Fundacją Digital University.