statystyki

Krwiodawcy mogą zyskać dłuższe zwolnienia od pracy

autor: Łukasz Prasołek27.02.2020, 08:16; Aktualizacja: 27.02.2020, 08:16
Pracownikowi oddającemu krew przysługuje czas wolny w wymiarze wynikającym z zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa – maksymalnie do końca dnia kalendarzowego. Trwają jednak prace nad zmianami w prawie, dzięki nim możliwe będzie m.in. rozciągnięcie tego zwolnienia na zmianę nocną.

Pracownikowi oddającemu krew przysługuje czas wolny w wymiarze wynikającym z zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa – maksymalnie do końca dnia kalendarzowego. Trwają jednak prace nad zmianami w prawie, dzięki nim możliwe będzie m.in. rozciągnięcie tego zwolnienia na zmianę nocną.źródło: ShutterStock

Pracownikowi oddającemu krew przysługuje czas wolny w wymiarze wynikającym z zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa – maksymalnie do końca dnia kalendarzowego. Trwają jednak prace nad zmianami w prawie, dzięki nim możliwe będzie m.in. rozciągnięcie tego zwolnienia na zmianę nocną.

Problematyki zwolnień od pracy w związku z oddawaniem krwi dotyczą dwa przepisy. Z art. 9 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1222) wynika, że dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Szczegóły tego zwolnienia doprecyzować powinien par. 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632), który przewiduje jednak tylko, że pracownika będącego krwiodawcą pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.

Ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 31 stycznia 2020 r. można w tym zakresie wyciągnąć jednak kilka ważnych wskazówek:

W przypadku oddawania krwi przez pracowników, którzy nie pracują na zmiany, powyższa regulacja nie budzi w praktyce wątpliwości, gdyż stacja krwiodawstwa najczęściej wystawia zaświadczenie dotyczące danego dnia, a więc usprawiedliwia ono nieobecność w pracy w konkretnym dniu.

W praktyce najwięcej wątpliwości budzi jednak oddawanie krwi przez pracowników zmianowych, gdy samo oddanie krwi następuje nie w trakcie zmiany roboczej, a przed jej rozpoczęciem. Wtedy pojawia się bowiem wątpliwość praktyczna, czy pracownik powinien przyjść do pracy na drugą lub trzecią zmianę.

Tej wątpliwości nie wyjaśnia jednak stanowisko MRPiPS. Bardzo precyzyjnej odpowiedzi w tym zakresie udzieliło nam jednak Narodowe Centrum Krwi. W wyjaśnieniach z 20 lutego 2020 r. przyjęło mianowicie, że zwolnienie od pracy dotyczy tylko dnia kalendarzowego, który kończy się o godzinie 24.00. [przykład 1]

W przypadku pracy zmianowej oddanie krwi realnie da pracownikowi wolną całą zmianę roboczą, jeśli w danym dniu miał on pracować na pierwszej lub drugiej zmianie, a w przypadku zmiany nocnej będzie to tylko kilka godzin zwolnienia od pracy w wymiarze przypadającym do północy.

Warto jednak zauważyć, co podkreśla MRPiPS w swoim stanowisku z 31 stycznia 2020 r., że pracodawca może określić obowiązujące w zakładzie pracy zasady zwolnień od pracy w celu oddawania krwi obejmujące np. szerszy zakres zwolnienia dla pracownika będącego krwiodawcą, co może być podyktowane organizacją pracy. [przykład 2]

Co istotne, Narodowe Centrum Krwi w swoim stanowisku poinformowało ponadto, że ma świadomość, iż dotychczasowa regulacja nie jest wystarczająca dla osób zatrudnionych przy pracy zmianowej. NCK zwróciło jednocześnie uwagę, że powstał projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, który wprowadza zmiany mające na celu przyjęcie, że dawcy krwi pracującemu lub odbywającemu służbę w systemie pracy zmianowej, będzie przysługiwało zwolnienie od pracy obejmujące całą zmianę roboczą, która zaczęła się w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki. W praktyce wprowadzenie takiej regulacji oznaczałoby, że pracownikowi z przykładu nr 1 pracodawca będzie musiał udzielić zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 8 godzin, czyli całej nocnej zmiany.

O szczegóły projektu, a zwłaszcza ww. zmiany w prawie, zapytaliśmy również Ministerstwo Zdrowia (projekt nie jest bowiem dostępny na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego). Resort wskazał nam jedynie ogólnikowo, na jakim etapie jest jego przygotowanie.

– Ze względu na obszerność oraz złożoność problematyki zawartej w ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie oraz trwający obecnie proces analizy zaproponowanych rozwiązań, nie ma możliwości wskazania terminu przekazania treści projektu ustawy do konsultacji publicznych – poinformował DGP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy MZ.

Na razie trudno więc realnie określić konkretny kształt i datę wejścia w życie opisywanej zmiany.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ZHDK(2020-03-03 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda tylko że te dni w które honorowi dawcy oddają ten piękny dar nie liczą się w ZUS. Trzeba iść i przed emeryturą te wszystkie dni odpracowac bo nie liczą się do lat pracy. A pracodawca jest zobowiązany nam zapłacić może coś w tym kierunku trzeba również pomyśleć. Proszę o jakąś odpowiedź na ten komentarz. Serdecznie pozdrawiam ZHDK.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane