Zapewnić wytchnienie od wysokiej temperatury. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki?

autor: Łukasz Guza25.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 25.02.2020, 07:47
W piśmie do MRPiPS metalowcy podkreślili, że obecne przepisy nie określają maksymalnej temperatury w miejscu pracy, spowodowanych warunkami atmosferycznymi, w jakich zatrudnieni mogą wykonywać swoje obowiązki.

W piśmie do MRPiPS metalowcy podkreślili, że obecne przepisy nie określają maksymalnej temperatury w miejscu pracy, spowodowanych warunkami atmosferycznymi, w jakich zatrudnieni mogą wykonywać swoje obowiązki.źródło: ShutterStock

Jeśli termometry wskażą powyżej 30 stopni C w miejscu pracy, firmy musiałyby podjąć działania zmniejszające jej uciążliwość, np. wdrożyć dodatkowe przerwy. Takimi pomysłami zajmie się Rada Dialogu Społecznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Nieznany(2020-02-28 05:45) Zgłoś naruszenie 10

    Nie w kazdym zawodzie da sie ograniczyc skutki upalu co z praca listonosza ktory pracuje tylko na zewnatrz? Ta grupa sie nikt nie przejmuje

    Odpowiedz
  • Asia(2020-02-27 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    W wielkich fabrykach gdzie niby dba się o ludzi, żeby nie dać im drugiej przerwy termometry wiesza się w takich miejscach żeby przypadkiem nie wskazywała temperatury jaka jest naprawdę. Wysoko na słupach w ciągach komunikacyjnych blisko wiatraków w pełnym przeciągu. Tam temperatura jest około 28/30 stopni a przy maszynach 40 ale co to kogo obchodzi robić, robić !!!

    Odpowiedz
  • Zdenerwowany(2020-02-26 23:02) Zgłoś naruszenie 10

    No na pewno takie rozwiązanie dla osób, które pracują przy biurku będzie wspaniałe, a co z osobami które muszą pracować w pełnym słońcu cały dzień bądź w deszczu. Tutaj temperatura ani wilgotność nikomu nie może przeszkadzać tylko ma robić. Takie teksty mogą pisać tylko osoby siedzące za biurkiem.

    Odpowiedz
  • A to dobre(2020-02-26 18:19) Zgłoś naruszenie 30

    U nas klimatyzacja w zeszlym roku na produkcji to wiatraki które po godzinie tłoczyły gorące powietrze temperatura 35 stopni i kogo to obchodzi...A NAJLEPSZA BYŁA WYWIESZONA ULOTKA JAK PRZEYRWAĆ UPAŁ W BIURZE 🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣🤣, KLIMATYZACJA SZMERY BAJERY A PRODUCYJNI NIECH SIĘ GOTUJĄ A JAK...

    Odpowiedz
  • Hanys(2020-02-26 14:12) Zgłoś naruszenie 40

    Klimatyzację to w biurach itd a co z tymi co pracują na otwartym terenie? tu klimatyzacja nie pomoże

    Odpowiedz
  • Ja(2020-02-26 07:46) Zgłoś naruszenie 50

    To bardzo ważna sprawa, po kilku godzinach pracy w pomieszczeniu, w którym temperatura sięgała 40st. C mam następujące spostrzeżenia: 1. pracodawca ma w nosie, 2. starszy pracownik ledwie trzymał się na nogach, 3. ja odchorowałam jeszcze następnego dnia. Nie mówimy o ciepłym pomieszczeniu, ale budynku, który bardzo się nagrzewa, a w przypadku fali upałów staje się wręcz niebezpieczny. Szef siedzący na dole w pomieszczeniu z klimą miał w nosie. I żeby nie było, to nie żaden dziki kapitalista, ale przemiła osoba z budżetówki

    Odpowiedz
  • janek 80(2020-02-25 18:01) Zgłoś naruszenie 10

    ten mój opis dotyczy Libii lata 1974- 1980

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • janek 80(2020-02-25 17:59) Zgłoś naruszenie 01

    mineło już 40 lat ja ja był na kontrakcie z Budimexu Warszawa i dopiero teraz chcą chronić pracowników nas nikt nie pytał jak było +50C czy mamy wodę do picia jak się czujemy a robota była na akord ile zrobisz tyle zarobisz a jeszcze zabierali od sumy 10% tzw gwarancji nigdy nie wrócili złodzieje a zus takiego okresu do warunków szkodliwych nie zalicza a do kapitału ten okres jest liczony od minimalnej w tych latach taki to dobrobyt był i jest do dziś

    Odpowiedz
  • tak mysle(2020-02-25 14:25) Zgłoś naruszenie 03

    pomysly super, oczywiscie pokryje je racownik? Bo niby dlaczego za temperature ma odpowiadac pracodawca?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Einar thorwaldsen (2020-02-25 13:45) Zgłoś naruszenie 10

    Coś się widzę zaczyna ruszać, jakby mieli problemy z egzekwowaniem to kamera i do mnie 😉

    Odpowiedz
  • o POmste do Nieba(2020-02-25 13:00) Zgłoś naruszenie 24

    Lepiej by się kurde zajęli max stazem pracy do emerytury---45 lat lub 40 z min i 15stu w szkodliwych i niebezpiecznym .

    Odpowiedz