Czy pracodawca może sprawdzać trzeźwość? Nowe przepisy będą jednoznaczne

autor: Łukasz Guza19.02.2020, 08:03; Aktualizacja: 03.03.2020, 18:22
Zasady sprawdzania trzeźwości od zawsze budziły wątpliwości, ale zostały one spotęgowane po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy (4 maja 2019 r.) i wydaniu komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 27 czerwca 2019 r.

Zasady sprawdzania trzeźwości od zawsze budziły wątpliwości, ale zostały one spotęgowane po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy (4 maja 2019 r.) i wydaniu komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 27 czerwca 2019 r.źródło: ShutterStock

Nowe regulacje mają przesądzić o prawie pracodawcy do sprawdzania, czy pracownicy są pod wpływem alkoholu. Powinny też dotyczyć innych środków odurzających.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Analityk(2020-02-19 08:57) Zgłoś naruszenie 20

  Znowu bełkot prawników. Jeżeli pracownik przychodzi do pracy "pod wpływem" to w jaki sposób kontrola pracodawcy alkomatem nadmiernie ingeruje w prywatność pracownika, a taka sama kontrola policji już nie ingeruje?

  Odpowiedz
 • valdi71(2020-05-20 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  Żenada po prostu żenada. Sam jestem pracownikiem, ale pozbawianie pracodawcy prawa do badania wyrywkowego pracowników w zakresie trzeźwości jest po prostu śmieszne i stanowi ograniczenie jego praw (prawo do zachowania bezpiecznych warunków pracy - bezpiecznych np. dla innych pracowników). Zapis mówiący iż "informacja o stanie trzeźwości pracownika to informacja o stanie jego zdrowia" jest wymysłem jakiegoś ograniczonego umysłu i osoby której RODO zaszkodziło umysłowo, ale zapewne pomaga mu finansowo!!!

  Odpowiedz
 • a(2020-02-19 18:24) Zgłoś naruszenie 01

  Pracodawca nie tylko może ale powinien to zrobić - dla bezpieczeństwa zatrudnianego pracownika oraz jakości wykonywanej pracy. W razie szykanowania pracownika przez pracodawcę - bo i to się zdarza jest możliwość obrony.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane