statystyki

Kandydaci do rad dyscyplin naukowych muszą poddać się lustracji. RPO interweniuje

autor: Paulina Szewioła18.02.2020, 07:57; Aktualizacja: 18.02.2020, 08:04
Akademicy wskazują, że chcą brać udział w pracach rad dyscyplin naukowych, ale nie zamierzają poddawać się lustracji

Akademicy wskazują, że chcą brać udział w pracach rad dyscyplin naukowych, ale nie zamierzają poddawać się lustracjiźródło: ShutterStock

Do Adama Bodnara wpłynęła skarga profesorów dwóch uczelni dotycząca wprowadzenia wymogu lustracji osób wchodzących w skład rad dyscyplin naukowych.

Gremium to decyduje o istotnych kwestiach mających znaczenie dla rozwoju danej dyscypliny. Chodzi m.in. o określanie kryteriów oceny osiągnięć badawczych dla celów oceny okresowej nauczycieli akademickich, nostryfikację dyplomów dotyczących uzyskania stopnia naukowego czy nadawanie stopni naukowych.

Zgodnie z art. 4 pkt 18 ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 430), osobami pełniącymi funkcje publiczne, które mają obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego, są m.in. osoby będące członkami organu uczelni.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Nikodem(2020-02-18 21:07) Zgłoś naruszenie 225

  Według mnie lustracja kandydatów do rad dyscyplin naukowych jest niezgodna z ustawą zasadniczą i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja 2007 r. TK jasno sprecyzował, kto podlega procesowi lustracji, a kto winien zeń być wyłączony, dokładnie ogół krajowego środowiska akademickiego. Tym samym ustawa 2.0 w tym przedmiocie jest niekonstytucyjna. Lustracja kandydatów do rad dyscyplin naukowych, to powszechna lustracja środowiska akademickiego wprowadzona tylnymi drzwiami. Niemniej gwarantuje archiwistom, historykom i prokuratorom IPN prace na najbliższe lata. Przypomnę, że lustracja instytucjonalna trwa w Polsce od 1997 r. wraz z wejściem w życie I ustawy lustracyjnej, to już 23 rok i końca nie widać tej zabawy. Rada Europy apelowała w latach 90. XX w., aby w państwach postsocjalistycznych proces lustracji nie trwał dłużej niż 10 lat, bo wypaczy całkowicie samo zagadnienie. Lustracja winna być, jak audyt z bilansem otwarcia i zamknięcia. W Polsce nikt nie liczy publicznych pieniędzy, ani nie weryfikuje zasadności istnienia takich instytucji jak IPN.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • a(2020-02-19 18:19) Zgłoś naruszenie 174

  Grzebanie się w cudzym życiu to specjalność agentów i kolaborantów Watykanu. Tylko w ich życiu grzebać nie wolno i nie ujawniać ich przestępstw a nawet zbrodni. Czy kogoś jeszcze dziwi zachowanie p. Lichockiej, p. Ziobry i p. Banasia? Powierzają kraj opiece boskiej, bo sami nie potrafią rządzić. Oto ludzie doj. zmiany.

  Odpowiedz
 • Bi Bi(2020-02-21 20:52) Zgłoś naruszenie 150

  Skoro lustracja kandydatów do rad dyscyplin naukowych uczelni wyższych jest niekonstytucyjna, to trzeba skierować pozew zbiorowy do sądu. Rady dyscyplin naukowych to gremia kolegialne, a nie kierownicze. Wykładnia prawa jest jasna i czytelna.

  Odpowiedz
 • Bazyl(2020-02-20 09:00) Zgłoś naruszenie 215

  SB-eciekie bękarty skowyczą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane