statystyki

Wynagrodzenie minimalne: Podwyżki płac nie dla wszystkich

autor: Artur Radwan, Łukasz Guza06.02.2020, 07:20; Aktualizacja: 06.02.2020, 07:34
Zmiana przepisów dotycząca minimalnego wynagrodzenia w istotny sposób wpłynęła na zróżnicowanie dotychczasowych wynagrodzeń w sferze publicznej

Zmiana przepisów dotycząca minimalnego wynagrodzenia w istotny sposób wpłynęła na zróżnicowanie dotychczasowych wynagrodzeń w sferze publicznejźródło: ShutterStock

Niewliczanie stażowego do wynagrodzenia minimalnego miało poprawić zarobki w sferze budżetowej. Ale zatrudnieni, którzy pobierają inne dodatki – np. funkcyjny – wciąż nie zarabiają więcej.

Od 1 stycznia przy ustalaniu, czy pracownik zarabia najniższą pensję (2600 zł), nie uwzględnia się dodatku stażowego. Na tej zmianie mieli skorzystać przede wszystkim pracownicy sfery publicznej, w której taki składnik pensji jest stosowany najczęściej.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy słabo wynagradzani pracownicy otrzymają dzięki temu podwyżkę. Do minimalnej pensji wciąż bowiem wliczane są inne dodatki, które są często stosowane w sektorze publicznym, np. funkcyjny lub za pracę w szczególnych warunkach. W rezultacie najniższa płaca szybko wzrasta (od 1 stycznia o 350 zł), ale nie ma to wpływu na pensje wielu osób z budżetówki.

Więcej, ale mniej

Dobrze obrazuje to przykład czytelniczki DGP zatrudnionej w jednostce publicznej w woj. małopolskim. Jej wynagrodzenie składa się z pensji zasadniczej (2430 zł), dodatku stażowego (486 zł) i dodatku funkcyjnego (328 zł). Gdyby nie ten ostatni składnik, od 1 stycznia musiałaby dostać co najmniej 170 zł podwyżki (tyle brakowałoby jej do minimalnej pensji, biorąc pod uwagę, że nie uwzględniamy w niej dodatku stażowego). Przez dodatek funkcyjny nie zarabia jednak więcej.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • agunia(2020-03-06 12:38) Zgłoś naruszenie 10

    Ja muszę przyznać, że ze swojej wypłaty to jestem zadowolona. Jest taka, że spokojnie starcza mi na życie jak również odkładam co miesiąc daną kwotę. Moje zdrowie też jest ok i w dobrych rękach specjalistów z medicover. Szef wykupił nam pakiety w nich, także tutaj też nie muszę się już denerwować jeśli chodzi o wizyty i terminy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane