statystyki

Wspólne mieszkanie nie przesądza o rodzaju współpracy

autor: Ryszard Sadlik16.11.2019, 07:00
Taki sam adres nie jest wystarczający, aby uznać, że pracownik przedsiębiorcy jest jego współpracownikiem. Konieczne jest także prowadzenie razem gospodarstwa domowego.

Taki sam adres nie jest wystarczający, aby uznać, że pracownik przedsiębiorcy jest jego współpracownikiem. Konieczne jest także prowadzenie razem gospodarstwa domowego.źródło: ShutterStock

Taki sam adres nie jest wystarczający, aby uznać, że pracownik przedsiębiorcy jest jego współpracownikiem. Konieczne jest także prowadzenie razem gospodarstwa domowego.

Tytułem podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym może być zarówno pozostawanie w stosunku pracy, jak i bycie osobą współpracującą. Prawo ubezpieczeń społecznych zawiera własną definicję pracownika oraz określenie kogo należy rozumieć przez osobę współpracującą.

Definicje tych pojęć zawiera ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). W myśl bowiem art. 8 ust. 1–2a tego aktu za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje ona w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jest to więc definicja nieco szersza niż wynikająca z kodeksu pracy.

Natomiast określenie kogo należy rozumieć przez osobę współpracującą, zawiera art. 8 ust. 11 tej ustawy. Wskazano tam, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to jednak osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Ważne jest przy tym, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, to dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca (art. 8 ust. 2). Zatem pozostawanie w stosunku pracy nie wyklucza podlegania ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca. Istotne jest także, iż jeśli warunki z art. 8 ust. 11 ww. ustawy zostały spełnione, to tytuł ubezpieczenia społecznego powstaje z mocy prawa.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane