statystyki

Absencja nie zawsze usprawiedliwi zwolnienia z pracy

03.10.2019, 17:00
praca, choroba, pracownik

Pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien oczywiście prowadzić swą działalność gospodarczą z uwzględnieniem tego, że nieobecności pracowników (spowodowane chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami) są nieuchronneźródło: ShutterStock

Zatrudniony jest często nieobecny w firmie (jego absencje są usprawiedliwione). Czy wypowiedzenie umowy o pracę z powodu długotrwałych nieobecności może zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego?

Dr Magdalena Zwolińska Adwokat i partner w kancelarii NGL Legal

Dezorganizacja pracy spowodowana długotrwałą nieobecnością pracownika może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy. Dyspozycyjność, rozumiana jako możliwość liczenia na obecność zatrudnionego w firmie (w czasie przeznaczonym na wykonywanie obowiązków), jest kluczowym elementem stosunku pracy. Przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje podwładnego spowodowane złym stanem zdrowia jego lub jego dzieci, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności, które nie tylko powodują konieczność organizowania nagłych zastępstw, lecz także nie pozwalają oczekiwać, że w razie potrzeby pracownik ten będzie mógł zastąpić innego zatrudnionego. Dlatego nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności w pracy, wymagające podejmowania przez firmę działań organizacyjnych (wyznaczenia zastępstw), są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

Pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien oczywiście prowadzić swą działalność gospodarczą z uwzględnieniem tego, że nieobecności pracowników (spowodowane chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami) są nieuchronne. Zakończenie zatrudnienia z uwagi na absencje podwładnego będzie jednak uzasadnione, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane