Pracodawcy i związkowcy chcą powołania funduszu na kształcenie pracowników

autor: Michalina Topolewska24.09.2019, 07:59; Aktualizacja: 24.09.2019, 08:06
Firma przyjazna MSP na start

W założeniach ma on być finansowany z części składki odprowadzanej na Fundusz Pracy (FP) oraz pieniędzy własnych pracodawcy. Gromadzone na nim środki mogłyby zaś służyć finansowaniu różnych form kształcenia nie tylko zatrudnionych, ale też współpracujących czy kandydatów do pracy.źródło: Materiały Prasowe

Organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego (RDS) podjęły uchwałę w sprawie Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji (FPKiK), który będzie finansował różne formy kształcenia pracowników.

Zdaniem pracodawców i związków zawodowych powołanie nowego funduszu jest potrzebne, bo według GUS tylko 32 proc. osób w wieku aktywności zawodowej aktualizuje i rozwija swoje kompetencje poprzez udział w usługach edukacyjnych, takich jak szkolenia, kursy, warsztaty i egzaminy. Wprawdzie od 2014 r. funkcjonuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS), z którego pracodawcy mogą otrzymywać dodatkowe pieniądze na podnoszenie kwalifikacji swoich podwładnych, ale kwota środków przewidzianych na ten cel jest niewystarczająca w stosunku do dużego zainteresowania z ich strony. Ponadto o tym, na jakie działania będą w danym roku wydane pieniądze z KFS, decyduje minister rodziny, pracy i polityki społecznej, określając priorytety ich przeznaczania – jednak nie zawsze odpowiadają one rzeczywistemu zapotrzebowaniu na kwalifikacje i kompetencje.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2019-09-24 08:27) Zgłoś naruszenie 21

  Wy sie lepiej zajmijcie emeryturami stażowymi a nie funduszami.

  Odpowiedz
 • Kuba(2019-09-25 10:35) Zgłoś naruszenie 21

  Pracuje od 13r życia,oficjalnie od 15r .Służba woj w desancie spad.z limitem skoków bojowych,następnie praca w soboty zawiera często bez dni zamiennie wolnych z pracą rtęci i jej oparach,kilkudziesięciu źródłach izotop i przekaźnikach reaguj na promieniowanie ,naprawa!_praca na wysok cisn,temp,napięć ,gazach i pyłach wybuch i trujących,ogromnym hałasie oraz w miejscach niedostępnych z tymi zagroz.I co Tusk z mafia PO ustawa o emeryt POmostowych wstecznie w roku 2008 na1998 ukradł mi wiek emeryt 60 Lat tylko dlatego że w 1998r nie miałem 25lat pracy wogule choć całościowo miałem więcej niż 17 lat w tych szkodliwych i nieb a do 2008r miałem 32 lata pracy i pracuje nadal.Tym się zajmijcie!

  Odpowiedz
 • ble...ble(2019-09-25 14:08) Zgłoś naruszenie 10

  wykształcenie,to nie praktyka......Iskra boża,obdarza zdolnych a wykształciuchów już nad produkcja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane