Pogranicznicy chcą więcej urlopu na szkolenia

autor: Bożena Wiktorowska24.06.2019, 07:36; Aktualizacja: 24.06.2019, 07:52
Straż graniczna

Straż granicznaźródło: ShutterStock

Funkcjonariusze Straży Granicznej kierowani przez swoich przełożonych na studia muszą dodatkowo korzystać z urlopu wypoczynkowego, bowiem limit obowiązkowych zajęć na uczelni jest większy niż wolne zagwarantowane przez obecnie obowiązujące przepisy.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej wystąpił więc do Elżbiety Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji, o zmianę rozporządzenia z 14 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz.U z 2002 r. nr 97, poz. 879 ze zm.). Przywołane rozporządzenie określa maksymalny wymiar czasu wolnego od służby w przypadku dalszej nauki lub udziału w podnoszeniu kwalifikacji. Zgodnie z nim funkcjonariusz może przez maksymalnie 5 godzin tygodniowo uczestniczyć w zajęciach. Jednocześnie przywołane rozporządzenie określa, że mundurowy może skorzystać rocznie ze zwolnienia ze służby przez maksymalnie 21 dni roboczych, jeśli uczy się na studiach stacjonarnych. Natomiast w przypadku studiów niestacjonarnych na udział w zajęciach i przygotowanie do egzaminów przysługuje w każdym roku studiów nie więcej niż 28 dni.

Związkowcy podkreślają, że strona służbowa prezentuje jednolite stanowisko, zgodnie z którym podnoszący swoje kwalifikacje funkcjonariusz nie może otrzymać więcej wolnego od służby. I to także w przypadku, kiedy obowiązkowe zajęcia na uczelni trwają przez więcej dni, niż to wynika z przysługującego w rozporządzeniu czasu wolnego od służby. W efekcie tego studiujący, żeby zrealizować program, są zmuszani do korzystania z urlopów wypoczynkowych. Związkowcy podkreślają, że dodatkowym problemem jest to, że program studiów stacjonarnych przewiduje dwa razy więcej zjazdów niż w przypadku studiów niestacjonarnych, ale czas zwolnienia od zajęć jest o 7 dni krótszy. W praktyce jeden semestr studiów niestacjonarnych lub pół semestru studiów stacjonarnych wyczerpuje maksymalny wymiar zwolnienia od zajęć służbowych.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane