statystyki

Urzędnikiem mianowanym jest się też po odejściu z administracji

autor: Andrzej Podgłudek08.05.2019, 19:00
Sam akt mianowania urzędnika służby cywilnej zachowuje ważność niezależnie od ustania stosunku pracy, ustawodawca nie ograniczył bowiem czasowo ważności ukończonego przez urzędnika z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego na miejscu uprawniającym do mianowania.

Sam akt mianowania urzędnika służby cywilnej zachowuje ważność niezależnie od ustania stosunku pracy, ustawodawca nie ograniczył bowiem czasowo ważności ukończonego przez urzędnika z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego na miejscu uprawniającym do mianowania.źródło: ShutterStock

Dyrektor generalny zastanawia się nad zatrudnieniem w urzędzie specjalisty, który kilka lat temu odszedł do pracy w firmie. Czy urzędnik służby cywilnej po odejściu z administracji może do niej wrócić z zachowaniem statusu mianowanego?

Tak. Osoba, która była zatrudniona na podstawie mianowania jako urzędnik służby cywilnej, może powrócić do pracy w administracji. Ze względu jednak na to, że każdy obywatel ma prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a nabór do niej jest otwarty oraz konkurencyjny (z wyjątkiem wyższych stanowisk, które są obsadzane w drodze powołania), kandydat będzie musiał wziąć udział w konkursie na stanowisko w administracji rządowej. Wobec takiej osoby nie będzie więc mogła być zastosowana inna pozakonkursowa procedura powtórnego nawiązania stosunku pracy.

Urzędnik taki musi również spełniać ogólne wymogi stawiane pracownikom służby cywilnej, to jest: a) być obywatelem polskim (odstępstwa od tej zasady określa art. 5 ustawy o służbie cywilnej); b) korzystać z pełni praw publicznych; c) nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; d) posiadać kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy; e) cieszyć się nieposzlakowaną opinią.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • T1000(2019-05-08 23:13) Zgłoś naruszenie 51

    To jest chore, że w tej służbie cywilnej nie ma naborów wewnętrznych i rotacji stanowisk. No ale to by przecież kolidowało z kolesiostwem, które dominuje w tym sektorze.

    Odpowiedz
  • PETYCJA KSAP(2019-05-14 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    https://www.petycjeonline.com/petycja_do_pana_mateusza_morawieckiego_prezesa_rady_ministrow_w_sprawie_zwikszenia_wynagrodze_czonkow_korpusu_suby_cywilnej

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane