statystyki

Dyrektor generalny nie musi wypłacać dodatku zadaniowego

autor: Jakub Szmit29.05.2019, 08:14; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:14
Ani ustawa o służbie cywilnej, ani rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie regulują wysokości dodatku zadaniowego.

Ani ustawa o służbie cywilnej, ani rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie regulują wysokości dodatku zadaniowego.źródło: ShutterStock

Przez najbliższe trzy miesiące nasz urząd będzie wykonywał dodatkowe obowiązki związane z wypełnianiem zadań administracji rządowej. Kilku pracowników zgłosiło wiec do dyrektora generalnego wnioski o przyznanie im na ten okres dodatku zadaniowego. Czy dyrektor musi je uwzględnić?

Nie. W powszechnym odbiorze dodatek zadaniowy utożsamiany jest ze swoistą premią lub dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Tymczasem ustawa o służbie cywilnej nie przewiduje takich świadczeń dla członków korpusu służby cywilnej, a dodatek zadaniowy ma zdecydowanie odmienny charakter. Zgodnie z art. 88 ustawy może być on przyznany za dodatkowe powierzone przez pracodawcę zadania na okres ich wykonywania.

Dla oceny skuteczności wniosku pracowników, o którym mowa w pytaniu, kluczowe znaczenie ma użyte sformułowanie „może być przyznany”. Oznacza ono, że dodatek zadaniowy ma charakter fakultatywny (uznaniowy), a nie obligatoryjny. Innymi słowy, dyrektor generalny ma pełną swobodę decydowania o przyznaniu bądź odmowie przyznania tego świadczenia.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T1000(2019-06-02 12:53) Zgłoś naruszenie 20

    ,Nie nie musi i nigdy nie będzie musiał, bo kasę zawsze będzie trzymał dla partyjnych koleżków i znajomków, pod rygorem wywalenia takiego dyrektora generalnego na zbity łeb. Taka jest prawda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane