statystyki

Dyrektor generalny nie musi wypłacać dodatku zadaniowego

autor: Jakub Szmit29.05.2019, 08:14; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:14
Ani ustawa o służbie cywilnej, ani rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie regulują wysokości dodatku zadaniowego.

Ani ustawa o służbie cywilnej, ani rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie regulują wysokości dodatku zadaniowego.źródło: ShutterStock

Przez najbliższe trzy miesiące nasz urząd będzie wykonywał dodatkowe obowiązki związane z wypełnianiem zadań administracji rządowej. Kilku pracowników zgłosiło wiec do dyrektora generalnego wnioski o przyznanie im na ten okres dodatku zadaniowego. Czy dyrektor musi je uwzględnić?

Nie. W powszechnym odbiorze dodatek zadaniowy utożsamiany jest ze swoistą premią lub dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Tymczasem ustawa o służbie cywilnej nie przewiduje takich świadczeń dla członków korpusu służby cywilnej, a dodatek zadaniowy ma zdecydowanie odmienny charakter. Zgodnie z art. 88 ustawy może być on przyznany za dodatkowe powierzone przez pracodawcę zadania na okres ich wykonywania.

Dla oceny skuteczności wniosku pracowników, o którym mowa w pytaniu, kluczowe znaczenie ma użyte sformułowanie „może być przyznany”. Oznacza ono, że dodatek zadaniowy ma charakter fakultatywny (uznaniowy), a nie obligatoryjny. Innymi słowy, dyrektor generalny ma pełną swobodę decydowania o przyznaniu bądź odmowie przyznania tego świadczenia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T1000(2019-06-02 12:53) Zgłoś naruszenie 20

    ,Nie nie musi i nigdy nie będzie musiał, bo kasę zawsze będzie trzymał dla partyjnych koleżków i znajomków, pod rygorem wywalenia takiego dyrektora generalnego na zbity łeb. Taka jest prawda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane