statystyki

Będą zmiany we wzorach świadectw pracy

autor: Łukasz Guza11.04.2019, 07:21; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:13
dokumenty

Pracodawca nie będzie musiał wpisywać imion rodziców w świadectwie pracy kończącego zatrudnienie w firmieźródło: ShutterStock

Pracodawca nie będzie musiał wpisywać imion rodziców w świadectwie pracy kończącego zatrudnienie w firmie. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Zawiera on nowy, pomocniczy wzór takiego dokumentu.

Konieczność zmiany obowiązujących przepisów wynika m.in. z uchwalenia ustawy z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Te przepisy zmieniają zakres danych osobowych, które pracodawca może pozyskiwać od kandydata do pracy oraz od zatrudnionego. Firma nie będzie mogła żądać od nich, aby podały imiona rodziców. Takiej informacji nie będzie więc można wpisywać w świadectwie pracy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ameeeejzing(2019-04-11 16:07) Zgłoś naruszenie 40

    Prawdziwy przełom w prawie pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-04-11 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli na Świadectwie Pracy wystawia się/określa ilość dni absencji chorobowych oraz itp to powinno sie wystawiać także ilość przepracowanych nadgodzin. jest to chyba drogie Ministerstwo zrozumiale.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane