Pracownik służby cywilnej może szkolić bez wiedzy szefa

autor: Artur Radwan10.04.2019, 18:00
Urzędnik

Ustawodawca bardziej restrykcyjnie potraktował urzędnika mianowanego, bo za każdym razem przy wykonywaniu dodatkowej pracy musi on występować o stosowną zgodę.źródło: ShutterStock

Urzędnik urzędu wojewódzkiego chce przeprowadzić odpłatnie szkolenie dla pracowników samorządowych. Czy członek korpusu służby cywilnej zawsze musi występować o zgodę na podjęcie dodatkowej pracy, nawet na podstawie umowy -zlecenia?

Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z pracownikiem służby cywilnej czy urzędnikiem mianowanym. Wobec tych grup stosuje się odmienne zasady występowania o zgodę na dodatkowe zajęcie.

Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1559) członek korpusu nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z przywołanej ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej.

Na podstawie ust. 2 przywołanego artykułu urzędnik mianowany nie może podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego. Określenie „zajęcia zarobkowe” oznacza wykonywanie wszelkich czynności związanych z uzyskiwaniem dochodów w ramach różnorodnych form prawnych (np. stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, działalności gospodarczej).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T1000(2019-04-10 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    A w moim urzędzie dyrektor generalny tego nie widział, bo po informowaniu go, że zamierzam jako pracownik służby cywilnej podjąć dodatkową działalność zarobkową, odpowiedział na piśmie, że wyraża na to zgodę :))

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane