statystyki

Przepisy karne w PPK to ból głowy pracodawców i… sądów

28.03.2019, 08:00; Aktualizacja: 28.03.2019, 09:24
dokumenty, urząd, archiwum

dokumenty, urząd, archiwumźródło: ShutterStock

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (z 4 października 2018 r.; Dz.U. poz. 2215) nakłada na pracodawców (w nomenklaturze ustawy zwanych podmiotami zatrudniającymi) wiele obowiązków w różnych obszarach. Sprowadzają się one w większości do zorganizowania na rzecz pracowników (osób zatrudnionych) pracowniczego planu kapitałowego oraz następnie jego prowadzenia oraz współfinansowania.

Wykonanie podstawowych obowiązków spoczywających na pracodawcy zostało zabezpieczone przez ustawodawcę odpowiednimi sankcjami karnymi. Przepisy karne wprowadzone do rozdziału 16 ustawy penalizują przypadki niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianych przepisami terminach, jak również niezawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz uczestników, niedokonywania wpłat czy też niezgłaszania wymaganych ustawą danych lub zgłaszania danych nieprawdziwych.

prawny, Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. fot. Konrad Koczywas/Materiały prasowe"> Adrian Prusik radca prawny, Wojewódka i Wspólnicy Sp. k.

fot. Konrad Koczywas/Materiały prasowe

Karalne nakłanianie


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Inspektor pracy(2019-03-28 10:17) Zgłoś naruszenie 40

  Czy znając system Ktoś jeszcze w jakikolwiek układ emerytalny wierzy. wiadomo że Ci co mają na system robić najmniej skorzystają . przyjdzie Tusk ,Balcerowicz ,Kosiniak Kamysz/Pawlak )grupa zyciowych lawirantów) i to wszystko wezmą/podziela jak/ lub strawią jak swoje a reszcie spracowanych ludków zostanie dalej g... ,ponieważ coś co ma wymiar liczby można zdefraudować ,zdenominować lub ukraść jak kase z NFI i uciec bezkarnie na króla ******* do Europy. Dowód ..Rząd tak szczerze dokłada kasę na zachętę /liczbową/ksiegowa gdyż wie że za 20 lat nawet za te dzisiejsze wysokie nominały lizaka sobie nie-kupicie czyli dokłada kase wirtualną.

  Odpowiedz
 • nina(2019-03-28 11:35) Zgłoś naruszenie 40

  złodziejstwo w biały dzień tylko inaczej nazwane bo wszyscy chcą żebyśmy płacili składki najlepiej jak najwyższe żeby potem jak przyjdzie do wypłaty emerytur to nagle stwierdzą że nie mamy waszych pieniędzy i co nam zrobicie

  Odpowiedz
 • agata(2019-03-29 13:54) Zgłoś naruszenie 20

  Bez przesady, uważam że niewielu pracodawców będzie się migało od ppk, ludzie są dobrze zorientowani nie dadzą się oszukiwać pracodawcom i upomną się o swoje

  Odpowiedz
 • emeryt(2019-03-28 22:27) Zgłoś naruszenie 00

  Karalne nakłanianie i co dalej?! Oznacza to, że chcąc poznać szczegóły, to pozostałą część artykułu należy wykupić. Prosty lud nie musi od razu wszystko wiedzieć. Jest na to rada-wpisujemy w Google Sejm, a następnie klikamy na Informatyczny System Aktów Prawnych, gdzie znając datę ustawy i numer Dziennika Ustaw, odnajdujemy treść ustawy. A tak na marginesie, skoro ustawa jest tak szeroko propagowana, podobnie jak wcześniej OFE, to dlaczego wprowadza się do niej przepisy karne?

  Odpowiedz
 • mariolka3(2019-03-29 09:14) Zgłoś naruszenie 02

  Tak ja wierzę . bo trochę sobie w temacie poczytałam.I taki system jak PPK funkcjonuje też w innych krajach przykładowo w Wielkiej Brytanii i ludzie sobie takie rozwiązanie chwalą. A nie będzie tak jak w OFE bo w PPK odkładamy własne pieniądze na prywatne konta,więc nie jest to podział składki ZUS jak w przypadku OFE. Nikt nie będzie mógł mi tego zabrać. Zresztą w każdej chwili mogę zrezygnować i wtedy pieniądze które wpłaciłam mogę wybrać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane