statystyki

Czy można zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym za zlekceważenie polecenia służbowego?

autor: Anna Borysewicz31.03.2019, 07:30
podpis, umowa, dokument

Z uwagi więc na to, że aż do upływu czasu wypowiedzenia stosunek pracy trwa, pracownik – bez względu na własne odczucia – ma obowiązek respektować polecenia służbowe zatrudniającego, w tym m.in. wezwania do stawienia się w firmie, mimo zwolnienia w okresie wypowiedzenia z obligu świadczenia pracy.źródło: ShutterStock

Rozwiązałam umowę o pracę z jednym z podwładnych z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Równocześnie w okresie wypowiedzenia zwolniłam go z obowiązku wykonywania zadań służbowych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

W trakcie biegu tego okresu wezwałam go telefonicznie do firmy w celu podjęcia pracy. Ten jednak odmówił, twierdząc, że klauzula o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy nie określa zasad jego ewentualnego powrotu do pracy na wezwanie. Czy wobec tego mogę go zwolnić w trybie natychmiastowym za zlekceważenie polecenia służbowego?

Zgodnie z definicją stosunku pracy, przez jego nawiązanie etatowiec zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zatrudniającego, ten ostatni zaś ‒ do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Zatem etatowiec ma obowiązek świadczenia obowiązków służbowych aż do zakończenia współpracy, pracodawca zaś powinien dopuścić go do pracy.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Wolny(2019-03-31 20:06) Zgłoś naruszenie 2313

    W du..ch się tym psełdo pracodawcom pomieszało buta hamstwo brak szacunku dla pracownika który na takiego frędzla zarabia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Hmm(2019-04-01 08:01) Zgłoś naruszenie 91

    Nie mozna zwolnić ...w tym przypadku nie jest to ciężkie naruszenie ale On może zwolnić tego "cwanego pracodawce żądając stosownego wysokiego odszkodowania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane