Zaskarżenie zwolnienia z pracy: Ile czasu ma pracownik?

autor: Artur Radwan28.03.2019, 08:03; Aktualizacja: 28.03.2019, 08:08
Zwolnienie

Prawo do pracy jest prawem chronionym przez konstytucję (art. 65), a główną funkcją prawa pracy jest zabezpieczenie interesów pracownika, której jednym z aspektów jest ochrona trwałości stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Pracownik po dwóch miesiącach od wypowiedzenia może mieć możliwość przywrócenia terminu do odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej od maja 2011 r. do 31 grudnia 2015 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, początkowo na stanowisku kierownika projektu, a następnie menagera ds. marketingu. Pod koniec września 2015 r. otrzymała wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji stanowiska, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym czasie została zwolniona z obowiązku wykonywania pracy i nie przebywała na terenie firmy.

Zwolniona odwołała się do sądu dopiero w listopadzie. Argumentowała, że likwidacja stanowiska pracy była fikcyjna. Przekonywała, że pracodawca zatrudnił na jej miejsce inne osoby, o czym dowiedziała się dopiero pod koniec listopada 2015 r.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane