statystyki

Wiceszef OPZZ: Jawność płac nie dyskryminuje przedsiębiorców

autor: Łukasz Guza19.03.2019, 16:00; Aktualizacja: 19.03.2019, 16:20
pieniądze wyangrodzenie pensja

Czy płace w firmach powinny być jawne?źródło: ShutterStock

- Oferty zatrudnienia mogą wskazywać, że potencjalny pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzyma też inne, dodatkowe składniki pensji - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Sejm zajmuje się projektem nowelizacji kodeksu pracy, który zakłada obowiązek wskazywania wynagrodzenia w ofertach pracy. To dobry pomysł?

Tak. Część firm już to robi. Każdy zainteresowany zatrudnieniem przed rozmową kwalifikacyjną będzie mógł samodzielnie kalkulować kwotę, jaką chciałby wynegocjować z potencjalnym pracodawcą i to czy w ogóle będzie zainteresowany ofertą. Trudniej będzie też opierać swoją strategię biznesową na przewadze płacowej, tzn. oszczędzaniu na wynagrodzeniach. Kandydaci do zatrudnienia łatwiej ustalą, jaka płaca należy im się na danym stanowisku wymagającym ich kwalifikacji.

Nowy wymóg ograniczy przypadki dyskryminacji płacowej?

Na pewno ułatwi wdrożenie w życie zasady „równa płaca za tę samą pracę”. Obecnie systemy wynagradzania w firmach nie zawsze są całkowicie jawne dla pracowników. Po zmianach będą mogli oni łatwiej zweryfikować, czy nie są opłacani gorzej niż inni zatrudnieni, wykonujący taką samą pracę. Dotyczy to w szczególności kobiet, które przeciętnie wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane