statystyki

Jak rozliczyć wynajem żurawia budowlanego z operatorem?

autor: Marcin Szymankiewicz Doradca Podatkowy15.03.2019, 18:00
Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT podatnikiem jest ich usługobiorca (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT).

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT podatnikiem jest ich usługobiorca (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Od 28 lutego do 9 marca 2019 r. przedsiębiorca – osoba fizyczna (podatnik VAT czynny) wykonał usługę wynajmu żurawia wieżowego z obsługą operatorską na rzecz Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny). Pomiędzy spółką Y a przedsiębiorcą nie zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym czy kapitałowym itp. Z kolei Y spółka z o.o. otrzymała zlecenie wykonania tej usługi od firmy A (podatnik VAT czynny) – generalnego wykonawcy (realizującego inwestycję, tj. budowę budynku biurowego na zlecenie inwestora).

Przedmiotowa usługa wynajmu żurawia wieżowego z obsługą operatorską jest zakwalifikowana do grupowania PKWiU 43.99.90.0 ”Roboty związane z wykonywaniem pozostałych specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych„. Zgodnie z umową zawartą na wykonanie tej usługi przedsiębiorcy należy się wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł netto. Przedsiębiorca wystawił 11 marca 2019 r. fakturę (bez stawki i kwoty podatku). Należność ta ma być zapłacona przez spółkę Y przelewem na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT i PIT od wykonanej usługi wynajmu żurawia wieżowego z obsługą operatorską? Jak spółka Y powinna rozliczyć VAT od nabycia tej usługi? Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach podatku liniowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Przedsiębiorca VAT i zaliczki na PIT rozlicza za okresy miesięczne. Z kolei rokiem podatkowym spółki Y jest rok kalendarzowy, a właściwą dla niej stawką CIT jest stawka w wysokości 19 proc. Spółka VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne.

vat

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT;

b) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane