statystyki

Czy służebność na gruntach JST ustanowiona dla podmiotów prywatnych zawsze odpłatna?

10.03.2019, 14:00; Aktualizacja: 10.03.2019, 14:12
Podsumowując, aby uniknąć ryzyka kwestionowania umów sprzedaży nieruchomości i związanych z tym wątpliwości co do tytułu prawnego nabywcy, rekomendowane jest zawieranie ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego umów ustanowienia służebności o odpłatnym charakterze.

Podsumowując, aby uniknąć ryzyka kwestionowania umów sprzedaży nieruchomości i związanych z tym wątpliwości co do tytułu prawnego nabywcy, rekomendowane jest zawieranie ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego umów ustanowienia służebności o odpłatnym charakterze.źródło: ShutterStock

Osoba zainteresowana nieruchomością wstrzymuje się z jej zakupem, bo ma wątpliwość co do skuteczności umowy ustanowienia służebności między gminą a właścicielem działki, bo ta służebność jest nieodpłatna. Czy te obawy są słuszne?

Warunek zapewnienia dostępu do drogi publicznej zawarty w decyzji podziałowej nie został spełniony, ponieważ grunty będące własnością jednostek samorządu terytorialnego mogą być obciążane jedynie odpłatnymi służebnościami. Umowa ustanowienia nieodpłatnej służebności drogowej – jako sprzeczna z ustawą – będzie więc nieważna. Tak samo umowa przeniesienia własności tak wydzielonej działki.

Dla gmin inne zasady

W praktyce służebności drogowe najczęściej ustanawiane są na podstawie umowy między właścicielem nieruchomości, która jest obciążana taką służebnością (nieruchomość obciążona), a właścicielem nieruchomości, na którego użytek będzie ona ustanawiana (nieruchomość władnąca). Co do zasady, strony swobodnie kształtują treść takiej umowy, a w szczególności warunki wykonywania służebności oraz wynagrodzenie z tytułu jej ustanowienia. Korzystając z zasady swobody umów, strony mogą się również umówić, że służebność zostanie ustanowiona nieodpłatnie.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane