statystyki

Czy służebność na gruntach JST ustanowiona dla podmiotów prywatnych zawsze odpłatna?

10.03.2019, 14:00; Aktualizacja: 10.03.2019, 14:12
Podsumowując, aby uniknąć ryzyka kwestionowania umów sprzedaży nieruchomości i związanych z tym wątpliwości co do tytułu prawnego nabywcy, rekomendowane jest zawieranie ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego umów ustanowienia służebności o odpłatnym charakterze.

Podsumowując, aby uniknąć ryzyka kwestionowania umów sprzedaży nieruchomości i związanych z tym wątpliwości co do tytułu prawnego nabywcy, rekomendowane jest zawieranie ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego umów ustanowienia służebności o odpłatnym charakterze.źródło: ShutterStock

Osoba zainteresowana nieruchomością wstrzymuje się z jej zakupem, bo ma wątpliwość co do skuteczności umowy ustanowienia służebności między gminą a właścicielem działki, bo ta służebność jest nieodpłatna. Czy te obawy są słuszne?

Warunek zapewnienia dostępu do drogi publicznej zawarty w decyzji podziałowej nie został spełniony, ponieważ grunty będące własnością jednostek samorządu terytorialnego mogą być obciążane jedynie odpłatnymi służebnościami. Umowa ustanowienia nieodpłatnej służebności drogowej – jako sprzeczna z ustawą – będzie więc nieważna. Tak samo umowa przeniesienia własności tak wydzielonej działki.

Dla gmin inne zasady

W praktyce służebności drogowe najczęściej ustanawiane są na podstawie umowy między właścicielem nieruchomości, która jest obciążana taką służebnością (nieruchomość obciążona), a właścicielem nieruchomości, na którego użytek będzie ona ustanawiana (nieruchomość władnąca). Co do zasady, strony swobodnie kształtują treść takiej umowy, a w szczególności warunki wykonywania służebności oraz wynagrodzenie z tytułu jej ustanowienia. Korzystając z zasady swobody umów, strony mogą się również umówić, że służebność zostanie ustanowiona nieodpłatnie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane