Bezrobocie okopało się na wsi

autor: Janusz K. Kowalski05.03.2019, 09:02; Aktualizacja: 05.03.2019, 09:19

źródło: DGP

Sytuacja na obszarach wiejskich poprawia się wolniej niż w miastach. Ukryte bezrobocie w rolnictwie jest nadal duże.

Około 40 proc. ludności naszego kraju to mieszkańcy wsi. Ich odsetek wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest jednak znacznie większy. W końcu ubiegłego roku wyniósł 46,2 proc. i był o 0,6 pkt proc. większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To oznacza, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych kurczyła się na wsi wolniej niż w miastach. Potwierdza to statystyka. Według niej w końcu grudnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 447,7 tys. bezrobotnych mieszkańców wsi – o 9,2 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast liczba zarejestrowanych osób bez zajęcia w miastach zmniejszyła się w tym czasie o 11,5 proc.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kuba(2019-03-05 09:41) Zgłoś naruszenie 152

  Bzura --praca na czarno"okopła się na wsi" Przyczyna jest rozdawnictwo pieniedzy. Po co mam wykazywć dochód jak zawsze udawałem biednego a że w obejściu ciągnik za 100 000 zł i dwa mercedesy..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aaa(2019-03-05 10:27) Zgłoś naruszenie 80

  "Około 40 proc. ludności naszego kraju to mieszkańcy wsi." Teraz wystarczy wprowadzic normalne skladki na NFZ i na KRUS, to reszcie obywateli - 60% mozna obnizyc skladki i tym samym opodatkowanie pracy. Zamiast 1500 zł na ZUS dla przedsiebiorcy, byloby 700 zł.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nina(2019-03-05 10:49) Zgłoś naruszenie 41

  po raz szósty próbowałam dodać komentarz obnażający prawdę o populizmie uprawianym przez kolejne rządy które mają przedziwną taktykę szczucia jednych na drugich w rzeczywistości to staże się pokończyły a pracodawcy nie mają ochoty zatrudniać ludzi na umowę skoro wiosną dostaną od państwa darmowego pracownika i znów przybędzie naiwniaków liczących po stażu na zatrudnienie brutalne realia niestety ale rząd znów ogłosi jaki to jest wspaniały otóż nie jest bo nie widzi pracy ludzi zatrudnionych na czarno w tych molochach zwanych fermami a całej reszcie sprzeda bajeczkę że 1000ha gospodarstwo da się prowadzić we dwoje no z synem jeszcze ale rodzinne zauważają tylko to co chcą nie widzą ani tego że cała masa ludzi grzebie w śmietnikach za jedzeniem a tacy są dobrzy że przy pomocy policji usuwają bezdomnych żeby nie rzucali się w oczy ten rząd jest chyba najbardziej zakłamany

  Odpowiedz
 • Iwona(2019-03-05 12:37) Zgłoś naruszenie 31

  Z tej wsi to nawet nie ma się jak wydostać do jakiejkolwiek pracy. Jak ktoś nie ma samochodu to klops. PKS zostały zlikwidowane masowo w latach dwutysięcznych. Sieć kolejowa jest gęsta tylko na zachodzie i centrum kraju. Tak więc trzeba naprawdę dużej motywacji, żeby się z tej wsi wydostać.

  Odpowiedz
 • takie na wsi bezrobocie???a mnogo ukrainców oraz(2019-03-05 17:58) Zgłoś naruszenie 30

  białorusinów pracuje na polu????więc ludziom wiejskim funduje się dodatkowo posadkę w mieście za dobra kasę a UE sypie kasę dodatkowo,zbiory odbywają się wypożyczeniem maszyn a chłopi wzięli się już od wejścia do UE za rządy w miastach........także to w skrócie o bezrobociu na wsi a i dzioby latają po obejściu,do biedy oj...daleko może złudne okreslenie/zobaczymy jak będziemy płatnikami do UE/=nic nie daje się za darmo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane