Bezrobocie okopało się na wsi

autor: Janusz K. Kowalski05.03.2019, 09:02; Aktualizacja: 05.03.2019, 09:19

źródło: DGP

Sytuacja na obszarach wiejskich poprawia się wolniej niż w miastach. Ukryte bezrobocie w rolnictwie jest nadal duże.

Około 40 proc. ludności naszego kraju to mieszkańcy wsi. Ich odsetek wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest jednak znacznie większy. W końcu ubiegłego roku wyniósł 46,2 proc. i był o 0,6 pkt proc. większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To oznacza, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych kurczyła się na wsi wolniej niż w miastach. Potwierdza to statystyka. Według niej w końcu grudnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 447,7 tys. bezrobotnych mieszkańców wsi – o 9,2 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast liczba zarejestrowanych osób bez zajęcia w miastach zmniejszyła się w tym czasie o 11,5 proc.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kuba(2019-03-05 09:41) Zgłoś naruszenie 152

  Bzura --praca na czarno"okopła się na wsi" Przyczyna jest rozdawnictwo pieniedzy. Po co mam wykazywć dochód jak zawsze udawałem biednego a że w obejściu ciągnik za 100 000 zł i dwa mercedesy..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aaa(2019-03-05 10:27) Zgłoś naruszenie 80

  "Około 40 proc. ludności naszego kraju to mieszkańcy wsi." Teraz wystarczy wprowadzic normalne skladki na NFZ i na KRUS, to reszcie obywateli - 60% mozna obnizyc skladki i tym samym opodatkowanie pracy. Zamiast 1500 zł na ZUS dla przedsiebiorcy, byloby 700 zł.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nina(2019-03-05 10:49) Zgłoś naruszenie 41

  po raz szósty próbowałam dodać komentarz obnażający prawdę o populizmie uprawianym przez kolejne rządy które mają przedziwną taktykę szczucia jednych na drugich w rzeczywistości to staże się pokończyły a pracodawcy nie mają ochoty zatrudniać ludzi na umowę skoro wiosną dostaną od państwa darmowego pracownika i znów przybędzie naiwniaków liczących po stażu na zatrudnienie brutalne realia niestety ale rząd znów ogłosi jaki to jest wspaniały otóż nie jest bo nie widzi pracy ludzi zatrudnionych na czarno w tych molochach zwanych fermami a całej reszcie sprzeda bajeczkę że 1000ha gospodarstwo da się prowadzić we dwoje no z synem jeszcze ale rodzinne zauważają tylko to co chcą nie widzą ani tego że cała masa ludzi grzebie w śmietnikach za jedzeniem a tacy są dobrzy że przy pomocy policji usuwają bezdomnych żeby nie rzucali się w oczy ten rząd jest chyba najbardziej zakłamany

  Odpowiedz
 • Iwona(2019-03-05 12:37) Zgłoś naruszenie 31

  Z tej wsi to nawet nie ma się jak wydostać do jakiejkolwiek pracy. Jak ktoś nie ma samochodu to klops. PKS zostały zlikwidowane masowo w latach dwutysięcznych. Sieć kolejowa jest gęsta tylko na zachodzie i centrum kraju. Tak więc trzeba naprawdę dużej motywacji, żeby się z tej wsi wydostać.

  Odpowiedz
 • takie na wsi bezrobocie???a mnogo ukrainców oraz(2019-03-05 17:58) Zgłoś naruszenie 30

  białorusinów pracuje na polu????więc ludziom wiejskim funduje się dodatkowo posadkę w mieście za dobra kasę a UE sypie kasę dodatkowo,zbiory odbywają się wypożyczeniem maszyn a chłopi wzięli się już od wejścia do UE za rządy w miastach........także to w skrócie o bezrobociu na wsi a i dzioby latają po obejściu,do biedy oj...daleko może złudne okreslenie/zobaczymy jak będziemy płatnikami do UE/=nic nie daje się za darmo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane