statystyki

Czy trzeba rezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego na rzecz emerytury?

autor: Michalina Topolewska19.02.2019, 08:53; Aktualizacja: 19.02.2019, 09:59
Również żadna instytucja wypłacająca świadczenie pielęgnacyjne, np. ośrodek pomocy społecznej, nie może żądać od opiekuna, aby zrezygnował z niego i wystąpił do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę. Jest ona bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Dlatego nawet jeśli osoba uzyskująca świadczenie pielęgnacyjne osiągnęła wiek emerytalny, to może je zachować, o ile ZUS na jej wniosek nie ustali jej w drodze ostatecznej decyzji administracyjnej emerytury.

Również żadna instytucja wypłacająca świadczenie pielęgnacyjne, np. ośrodek pomocy społecznej, nie może żądać od opiekuna, aby zrezygnował z niego i wystąpił do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę. Jest ona bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Dlatego nawet jeśli osoba uzyskująca świadczenie pielęgnacyjne osiągnęła wiek emerytalny, to może je zachować, o ile ZUS na jej wniosek nie ustali jej w drodze ostatecznej decyzji administracyjnej emerytury.źródło: ShutterStock

Żadne przepisy nie wymagają od osoby otrzymującej świadczenie pielęgnacyjne, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnowała z jego dalszego uzyskiwania.

Tak wynika z odpowiedzi udzielnej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację nr 28166, złożoną przez poseł Katarzynę Osos z Platformy Obywatelskiej. Zgłosiła się do niej z prośbą o interwencję grupa opiekunów uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, które przysługuje osobom rezygnującym z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Okazuje się, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego są oni zmuszani do przechodzenia na emeryturę. 


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Halina(2020-02-14 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Witam serdecznie .Jak to jest możliwe , ze ustawa istnieje a nikt jej nie przestrzega .Jest to normalne , ze emerytura jest wypracowana i co ma piernik do wiatraka . Byłam lód rmaja 2019 roku na świadczeniu dla opiekuna i w październiku skończyłam 60 lat i musiałam wybrać jedno , albo emerytura , albo świadczenie , dlaczego tak nas oszukują . Złożyłam ponownie dokumenty i będę się odwoływać , W tej chwili mogłabym iść sobie dorobić , jako emeryt , lecz opiekuje się matka dalej . Dlaczego tak niesprawiedliwie nasze władze MOPS nas traktują i kłamią . Wstyd , ze trzeba znowu sądam zawracać głowę , ono maja i tak wystarczająco swoich obowiązków , a nie zajmować się ponownie sprawami , które , są poparte ustawa ścisła . Może w końcu ktoś zrozumie i zajrzy do przepisów . Takich jak ja oszukanych ludzi jest dużo więcej tylko nie wiedza , ze taka jest sytuacja . I teraz zmuszona byłam z jednego zrezygnować , mimo , ze mi się należało to świadczenie dalej i pobieranie emerytury . Pozdrawiam serdecznie wszystkich ,a oswoje będę dochodzić do końca wierzą w niezawisłe sady .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane