statystyki

Czy trzeba rezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego na rzecz emerytury?

autor: Michalina Topolewska19.02.2019, 08:53; Aktualizacja: 19.02.2019, 09:59
Również żadna instytucja wypłacająca świadczenie pielęgnacyjne, np. ośrodek pomocy społecznej, nie może żądać od opiekuna, aby zrezygnował z niego i wystąpił do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę. Jest ona bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Dlatego nawet jeśli osoba uzyskująca świadczenie pielęgnacyjne osiągnęła wiek emerytalny, to może je zachować, o ile ZUS na jej wniosek nie ustali jej w drodze ostatecznej decyzji administracyjnej emerytury.

Również żadna instytucja wypłacająca świadczenie pielęgnacyjne, np. ośrodek pomocy społecznej, nie może żądać od opiekuna, aby zrezygnował z niego i wystąpił do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę. Jest ona bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Dlatego nawet jeśli osoba uzyskująca świadczenie pielęgnacyjne osiągnęła wiek emerytalny, to może je zachować, o ile ZUS na jej wniosek nie ustali jej w drodze ostatecznej decyzji administracyjnej emerytury.źródło: ShutterStock

Żadne przepisy nie wymagają od osoby otrzymującej świadczenie pielęgnacyjne, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnowała z jego dalszego uzyskiwania.

Tak wynika z odpowiedzi udzielnej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację nr 28166, złożoną przez poseł Katarzynę Osos z Platformy Obywatelskiej. Zgłosiła się do niej z prośbą o interwencję grupa opiekunów uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, które przysługuje osobom rezygnującym z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Okazuje się, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego są oni zmuszani do przechodzenia na emeryturę. 


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Halina(2020-02-14 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Witam serdecznie .Jak to jest możliwe , ze ustawa istnieje a nikt jej nie przestrzega .Jest to normalne , ze emerytura jest wypracowana i co ma piernik do wiatraka . Byłam lód rmaja 2019 roku na świadczeniu dla opiekuna i w październiku skończyłam 60 lat i musiałam wybrać jedno , albo emerytura , albo świadczenie , dlaczego tak nas oszukują . Złożyłam ponownie dokumenty i będę się odwoływać , W tej chwili mogłabym iść sobie dorobić , jako emeryt , lecz opiekuje się matka dalej . Dlaczego tak niesprawiedliwie nasze władze MOPS nas traktują i kłamią . Wstyd , ze trzeba znowu sądam zawracać głowę , ono maja i tak wystarczająco swoich obowiązków , a nie zajmować się ponownie sprawami , które , są poparte ustawa ścisła . Może w końcu ktoś zrozumie i zajrzy do przepisów . Takich jak ja oszukanych ludzi jest dużo więcej tylko nie wiedza , ze taka jest sytuacja . I teraz zmuszona byłam z jednego zrezygnować , mimo , ze mi się należało to świadczenie dalej i pobieranie emerytury . Pozdrawiam serdecznie wszystkich ,a oswoje będę dochodzić do końca wierzą w niezawisłe sady .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane