Co siódma osoba na etacie pracuje za minimalną pensję. Tak wyglądają zarobki Polaków

autor: Janusz K. Kowalski08.01.2019, 08:27; Aktualizacja: 08.01.2019, 08:55
Zarobki równe lub niższe (w przypadku ułamkowych części etatu) od płacy minimalnej występują najczęściej w hotelarstwie i gastronomii.

Zarobki równe lub niższe (w przypadku ułamkowych części etatu) od płacy minimalnej występują najczęściej w hotelarstwie i gastronomii.źródło: ShutterStock

Co siódma osoba zatrudniona w Polsce na umowę o pracę otrzymuje co najwyżej minimalną pensję. Najlepiej płacą na Mazowszu

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Tacy pracodawcy często (2019-01-08 13:51) Zgłoś naruszenie 196

    ze śmiechem podkręślają, że dają swoim pracownikom podwyżkę co roku. :/

    Odpowiedz
  • piter(2019-01-08 14:15) Zgłoś naruszenie 2810

    a czego się spodziewacie ... wchodze do biedry a tam ekipa mówi po rusku (pewnie ukraincy) klienci też mówią po rusku (pewnie też ukraincy) wsiadam do autobusu (mobilis) z zakupami a kto prowadzi ten autobus ? tak tak ... już wiecie ... skoro przyjechało 1,5 -2 mln przybyszów ze wschodu to raczej pensje dla maluczkich i średniaczków nie wzrosną

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • muszka(2019-01-08 15:04) Zgłoś naruszenie 249

    "rynek pracownika" w pełnej krasie

    Odpowiedz
  • bbb(2019-01-08 15:49) Zgłoś naruszenie 19

    Coooo?! Nie wierzę, to nie może być prawda! Oburzające!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosc(2019-01-08 15:49) Zgłoś naruszenie 177

    co siódma, to chyba warszawka bo ściana wschodnia to praktycznie każda, chyba, że ktoś przyjęty do pracy po znajomości. Po 40 latach pracy mam najniższą krajową.

    Odpowiedz
  • reszta pod stołem(2019-01-08 16:11) Zgłoś naruszenie 208

    Niech zgadnę... co siódma osoba ma w Polsce "komornika na karku" ??? Najpierw spróbujcie znaleźć pracownika który się zgodzi pracować za minimalną krajową !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Śmieszek(2019-01-08 16:19) Zgłoś naruszenie 300

    Tak. Zwiększcie jeszcze podatki i ZUSy i będzie wychodziło fiskusowi, że więcej niż 1/3 pracowników budownictwa ma minimalną krajową (hahahaha).

    Odpowiedz
  • Anna(2019-01-08 17:41) Zgłoś naruszenie 136

    A zapomnieliście o tych co płace minimalną przekroczyli o parędziesiąt złotych.Ja sama w Warszawie zarabiam na rękę niecałe 1800 zł i pewnie uchodzę za krezusa,że nie mam płacy minimalnej.A jak ciężko wyżyć w Warszawie za 1800 zł to już nikt nie powie.

    Odpowiedz
  • Klara(2019-01-08 19:56) Zgłoś naruszenie 106

    PiSowcy tak jak POwcy doliczają wysługę lat do najniższej.Trzeba zrobić wszystko aby ich w wyborach pogonić!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wredna miernota(2019-01-08 22:58) Zgłoś naruszenie 124

    Dla osób, które uważają, że co siódmy Polak NAPRAWDĘ pracuje za najniższą krajową, przypominam, że język polski zna, nieznany kodeksowi typ zapłaty: POD STOŁEM. Kto nie wierzy, niech spróbuje zatrudnić kogokolwiek (nawet Ukraińca) za najniższą krajową. Za taką pensję to już nawet w Sądach ciężarne nie chcą pracować:P

    Odpowiedz
  • BAJKA +(2019-01-08 23:52) Zgłoś naruszenie 166

    Wiekszosc z tych osob bierze druga czesc pensji "pod stolem". Po pierwsze zeby przedsiebiorca mial nizsze koszty, po drugie zeby ewentualnie zalapac sie na zasilki, 500+ itd, po trzecie zeby placic nizsze alimenty lub ukryc czesc dochodow przed komornikiem :)))))))

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2019-01-09 07:22) Zgłoś naruszenie 54

    Bardzo smutne... Część tych najniższych krajowych to sekretarze w Sądach i Prokuraturach. Część to emeryckiej personel sprzątający. Więc z tej 1/7 należy odliczyć pewien procent ludzi. Więc wychodzi, że zirka 1/9 pracowników w zmowie z pracodawcami oszukują na podatkach. Deklarując udawaną najniższą krajową, a płacąc pod stołem. Za co należy winić także zbyt wysokie i uciążliwe opodatkowanie płacy. Ps. Obecnie zatrudnienie nowego pracownika za najniższą krajową jest w zasadzie niemożliwe. A faktycznie i zatrudnienie za dużo wyższą jest trudne.

    Odpowiedz
  • Zamiast narzekać marsz do NBP....(2019-01-10 10:22) Zgłoś naruszenie 41

    Tam praca za zaledwie 65 tysięcy.....niestety brutto...

    Odpowiedz
  • jak w raju (2019-01-10 15:29) Zgłoś naruszenie 31

    Zabawne, nigdzie nie widzę posiadający 20 lat pracy i kilka kierunków studiów pracowników sądów, urzędów, bibliotek, domów kultury, muzeów, przedszkoli. To jest grupa pracowników zarabiających na granicy wynagrodzenia minimalnego, m.in. dlatego, ze samorządy wliczają do podstawy dodatki!! Ale wójt , skarbniki i sekretarz po 10 tysiecy, dyrektorzy po 6 i średnia wychodzi potem na wysokości przeciętnego wynagrodzenia

    Odpowiedz
  • xd(2019-01-16 09:53) Zgłoś naruszenie 61

    W firmach prywatnych druga część "pod stołem", znacznie wyższa bez podatku. Prywaciarz robi co chce. W firmach państwowych drugiej części nie ma. Płace na wysokości minimalnej krajowej - każda złotówka opodatkowana. Pracuję 30 lat, pensja 3000 zł brutto. Wszyscy o tym wiedzą.

    Odpowiedz