statystyki

Kiedy urzędnik nabywa prawo do trzynastki?

19.12.2018, 19:00
Trzynastą pensję wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Trzynastą pensję wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

Wójt po wyborach samorządowych pod koniec listopada zatrudnił kilku nowych urzędników. Czy będą oni mogli liczyć na dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Bartosz Bator adwokat:

Nie. Podstawą prawną do wyliczania trzynastej pensji dla urzędników jest ustawa z 12 listopada 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1872). Określa ona zasady nabywania prawa do trzynastki oraz ustalania jej wysokości i sposobu wypłacania dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Dostają ją urzędnicy i pracownicy innych podmiotów (w tym firm prywatnych) – choć w przypadku tych drugich tylko wtedy, gdy jest to zapisane w regulaminie wynagrodzeń, co oznacza, że zależy to od woli pracodawcy.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Bert(2018-12-22 21:29) Zgłoś naruszenie 101

  Acha, jeszcze jeden drobiazg, szanowne pismaki z gazety POprawnej, państwowy pracodawca wstrzymuje się do lutego następnego roku z wypłatą 1/13 wynagrodzenia nie tylko urzędnikom ale całej budżetówce. Urzędników jest w tym z 8%. więc nie rozumiem dlaczego o trzynastce zawsze piszecie tylko w odniesieniu do urzędników. Czy macie obsesję czy może zlecenie z berlina.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2018-12-19 20:47) Zgłoś naruszenie 89

  po kolejnym zaparzeniu kawy na 365 sposobów !

  Odpowiedz
 • j.(2018-12-23 19:53) Zgłoś naruszenie 52

  Uważam, że tzw. trzynastka powinna zostać zlikwidowana, a za to pensje powinno odpowiednio wzrosnąć, czyli ok. 8,5 %. Nie jest to jakaś premia, która do czegoś motywuje, a za to mnóstwo jest co rok problemów z naliczaniem tych trzynastek, ponieważ przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym są skandalicznie nieprecyzyjne i często dochodzi do sporów, komu ta trzynastka się należy i w jakiej wysokości, zwłaszcza w sytuacjach nietypowych, np. kilka umów o pracę, przeróżne nieobecności w pracy z różnych tytułów (urlopy okolicznościowe itp.), przerwy w zatrudnieniu itp. Można to przeciąć tylko likwidując ten relikt PRL-u. Urzędnicy powinni zarabiać godziwie, ale trzynastka nie ma już żadnej racji bytu i tyle!

  Odpowiedz
 • Sputnick(2018-12-22 14:56) Zgłoś naruszenie 50

  Co miesiąc peacodawca zatrzymuje kawalek umowionego wynagrodzenia po to zeby wyplacic mi po zakonczonym roku pod warunkiem że bede caly rok zdrowy. Tak dziala trzynastka z perspektywy tego kto ja dostaje.

  Odpowiedz
 • mona(2018-12-24 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  Trzynastki zabrano w rolnictwie doradczym ok. 10 lat temu. O czym wy piszecie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane