statystyki

Zatrudniasz Ukraińca? Sprawdź jego adres, możesz mieć problemy z rozwiązaniem umowy

autor: Jadwiga Sztabińska13.12.2018, 09:13; Aktualizacja: 13.12.2018, 09:23
dokument, podpis, biuro, praca

Zatrudniający np. Ukraińców powinni zweryfikować ich adresy do korespondencji i najlepiej, by od początku były one polskie. ©℗ C2–3źródło: ShutterStock

Gdy cudzoziemiec porzuca pracę, firmie nie pozostaje nic innego, jak rozwiązać z nim umowę. Ale jak to zrobić, gdy obcokrajowiec wyjechał z Polski? Na jaki adres doręczyć mu zwolnienie z pracy? A w razie jego nieodebrania – kiedy można przyjąć fikcję, że doręczenie jest skuteczne? I wreszcie, kiedy w związku z tym można uznać, że np. stosunek pracy ostatecznie ustał?

Co musi zrobić pracodawca, gdy cudzoziemiec porzuci u niego pracę? Formalnie zakończyć stosunek pracy, bo samo porzucenie nie wywołuje takiego skutku (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 25 lutego 2008 r., sygn. akt I PK 268/07). Do wyboru ma porozumienie, wypowiedzenie albo dyscyplinarkę – zakładając, że polskie prawo jest obowiązujące dla tej umowy o pracę ze względu na wybór stron albo wykonywanie pracy w Polsce (art. 8 rozporządzenia PE i Rady z 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I), Dz.Urz. UE nr L 177/6 z 4 lipca 2008 r. w zw. z art. 28 ustawy z 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe, t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1792).

O ile pierwsza procedura, czyli porozumienie, daje dużo swobody (w omawianym przypadku może być zastosowana, jeśli pracodawca ma z zagranicznym pracownikiem kontakt i ten godzi się na ten tryb zakończenia zatrudnienia), o tyle dwie pozostałe – wypowiedzenie i dyscyplinarka – są sformalizowane i w odniesieniu do obcokrajowców nie zawsze jasne. Pod jaki adres doręczyć takiej osobie oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia? A jeśli pod zagraniczny (np. na Ukrainę), to kiedy umowa się rozwiąże albo zacznie biec wypowiedzenie, skoro zasada podwójnego awizowania – tak samo jak prawo polskie – działa tylko na terytorium naszego kraju? Jaki sposób doręczenia będzie najbezpieczniejszy dla pracodawcy? Odpowiedzi ekspertów są różne, ale płynie z nich jeden wspólny wniosek: pracodawca powinien dążyć do wysłania listu z oświadczeniem pod adres wskazany przez cudzoziemca w Polsce. A co, gdy się nie uda?

Obowiązek obcokrajowca

Pracownik (w tym cudzoziemiec) ma obowiązek podać pracodawcy adres do korespondencji (art. 22 1 par. 1 pkt 4 k.p.), a także go aktualizować – choć akurat to ostatnie nie wynika z kodeksu pracy, lecz z różnych innych przepisów (np. o ubezpieczeniach społecznych). Pracodawca wysyła zatem oświadczenie pod ten adres, który posiada, jeśli chce zachować wymóg formy pisemnej (art. 30 par. 3 k.p.). Doręczenie będzie skuteczne z chwilą, w której pracownik zapozna się z treścią oświadczenia lub będzie miał taką możliwość, nawet gdy z niej skorzysta (art. 61 par. 1 zd. 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. oraz wyroki SN z 10 października 2017 r., sygn. akt II PK 259/16, z 14 czerwca 2017 r., sygn. akt II PK 178/16, i uzasadnienie do wyroku SN z 9 września 2011 r., sygn. akt III PK 5/11). Pracodawca nie musi się martwić, że pracownik nie odbiera przesyłki z placówki pocztowej lub miejsca wskazanego przez kuriera. Tu działa bowiem wspomniana zasada podwójnego awizowania. Tworzy ona domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z treścią oświadczenia, co jest równoznaczne ze skutecznym doręczeniem, a ciężar udowodnienia braku realnych szans zapoznania się z zawartością przesyłki przechodzi na pracownika (wyrok SN z 5 października 2005 r., sygn. akt I PK 37/05). Jednak nie poza granicami Polski, gdzie mogą być i zazwyczaj są odmienne reguły doręczeń. Chociaż akurat z firmą kurierską można umówić się (lub przynajmniej spróbować to zrobić) na podwójne awizowanie. Stąd tak różnorodne odpowiedzi ekspertów i niepewność, która interpretacja jest najwłaściwsza. Może więc zamiast wysyłać oświadczenie pocztą czy kurierem, lepiej sięgnąć po inne sposoby doręczenia?

Uwaga! Na odbiór przesyłki z polskiej placówki pocztowej przy podwójnym awizowaniu jest 14 dni. Terminy w firmach kurierskich mogą być różne, bo nie ma co do tego prawnych wytycznych (uzasadnienie wyroku SN z 14 czerwca 2017 r., sygn. akt II PK 178/16).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane