statystyki

Przy ubezpieczaniu cudzoziemców procedura ta sama, ale są haczyki

autor: Paweł Ziółkowski08.11.2018, 10:00; Aktualizacja: 08.11.2018, 11:41
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) nie rozróżnia ubezpieczonych ze względu na obywatelstwo.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) nie rozróżnia ubezpieczonych ze względu na obywatelstwo.źródło: ShutterStock

Uzyskanie zezwolenia na pracę dla zatrudnianego obcokrajowca to nie koniec problemów dla przedsiębiorcy. Na etapie wypełniania dokumentów zgłoszeniowych do ZUS trzeba uważać na numer identyfikacyjny i adres.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) nie rozróżnia ubezpieczonych ze względu na obywatelstwo. Na mocy art. 6 ustawy systemowej cudzoziemiec będzie podlegał składkom ZUS tak samo jak Polak. W grę będzie wchodziła przede wszystkim umowa o pracę lub umowa-zlecenie. Oczywiście możliwe jest powstanie także innych tytułów ubezpieczeniowych (np. prowadzenie działalności gospodarczej), ale trzeba pamiętać, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogą prowadzić w Polsce indywidualnej działalności gospodarczej. Generalnie nie ma większych różnic między opłacaniem składek za Polaków i za cudzoziemców. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka niuansów, które mogą umknąć pracodawcom dopiero startującym z umiędzynarodowieniem etatów.

Stosunek pracy

Procedura naliczania i odprowadzana składek od cudzoziemców jest identyczna jak w przypadku Polaków. Mogą jednak pojawić się problemy z poprawnym wypełnieniem dokumentów zgłoszeniowych cudzoziemca, chodzi przede wszystkim o numer identyfikacyjny i adres. Od początku 2018 r. cudzoziemcy pracujący w Polsce uzyskali prawo do numeru PESEL. W myśl nowego brzmienia art. 7 ustawy o ewidencji ludności w rejestrze PESEL gromadzone są dane:


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane