statystyki

PIP nadmiernie ograniczyła czas zatrudnienia tymczasowego

autor: Przemysław Ciszek29.11.2018, 11:20; Aktualizacja: 29.11.2018, 11:27
Praca tymczasowa

Praca tymczasowaźródło: ShutterStock

Nie można się zgodzić z poglądem, że praca danej osoby u jednego pracodawcy użytkownika przez 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych odbiera agencji prawo do skierowania jej gdzie indziej. Przepisy są jasne, a taka wykładnia wypacza cel ustawodawcy

Agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez czas nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych. Ponadto agencja może skierować daną osobę do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę oraz umowy prawa cywilnego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.

To czasowe ograniczenie wprowadzono 1 czerwca 2017 r., zmieniając brzmienie art. 20 ust. 1–3 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. nr 594, poz. 1608). Mimo że powyższe przepisy nie spotkały się z aprobatą agencji i ich klientów, to wydawało się, że zostały napisane na tyle jasno i jednoznacznie, że nie wymagają szczególnej wykładni. Tej tymczasem – wbrew intencji ustawodawcy i ku zaskoczeniu agencji pracy tymczasowych (APT) – dokonał Główny Inspektorat Pracy, ograniczając prawo APT do kierowania danego pracownika tymczasowego do innego podmiotu.

Jeden nie oznacza każdego

Na pytanie o dopuszczalność kierowania przez agencję zatrudnienia tego samego pracownika tymczasowego do innego użytkownika po upływie okresu 18 miesięcy wykonywania pracy tymczasowej departament legalności zatrudnienia w GIP wskazał, że zarówno stan prawny obowiązujący przed nowelizacją, jak i po niej zdecydowanie wykluczał i nadal wyklucza taką możliwość. Wygląda zatem na to, że według GIP sformułowanie „może skierować do pracy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy” należy rozumieć dosłownie, czyli jako możliwość skierowania danej osoby tylko do jednego klienta na okres do 18 miesięcy. Inaczej rzecz ujmując, sformułowanie „jednego” interpretowane jest jako „jedynego” w oderwaniu od reszty przepisu. Choć opisywane stanowisko wydane zostało niedługo po zmianie przepisów, to branża zaniepokoiła się nim dopiero dziś, bo 30 listopada mija po raz pierwszy wskazane ustawowe 18 miesięcy. Z nadzieją, że będąca w obiegu wykładnia jest pomyłką, redakcja DGP poprosiła GIP o aktualne stanowisko w tej sprawie, ale do czasu zamknięcia numeru go nie otrzymaliśmy. Tymczasem przyjęcie zaprezentowanej wyżej interpretacji oznaczałoby, że:


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor(2018-11-30 09:19) Zgłoś naruszenie 40

    Całe to prawo to jest karykatura.."Agencja pracy tymczasowej" --to może dać pace na 3 no 6 miesięcy a później przestaje być tymczasową. To jest zwykłe naduzycie!

    Odpowiedz
  • ika(2019-01-06 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda.Wkrótce minie mi 18miesęcy na zleceniu -pracuję przez agencję na terenie pewnej,znanej dolnośląskiej firmie obuwniczej.Robię wszystko to,co pracownicy etatowi,czas pracy taki sam,dyspozycje od tych samych zwierzchników..wszystko to samo..wiadomo-zleceni,więc oblizałam się smakiem na 13-stke,bony na święta,chodzę w swojej prywatnej odzieży,ponieważ ani agencja,ani firma nie dała roboczej jak tym na etacie.Jak w kieracie,bez urlopu..nie mam żadnej alternatywy,a teraz na bruk,bo nagle okazało sie,że nadawałam się jako parobek bez praw,ale na umowę o pracę się nie nadaje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane