statystyki

Jak potraktować nadgodziny sklepowego personelu, które przypadają w porze nocnej

autor: Marta Nowakowicz -Jankowiak14.10.2018, 19:00
zegar, czas, zmiana czasu

zegar, czas, zmiana czasuźródło: ShutterStock

Osiedlowy sklep spożywczy jest czynny codziennie do 23, natomiast pracownicy podczas tej zmiany wykonują pracę do 23.30, ponieważ do ich obowiązków należy zamknięcie dnia pracy, czyli sporządzenie raportu dobowego z kasy fiskalnej, wyniesienie śmieci oraz pozamiatanie placówki i umycie podłóg. Właściciel sklepu zatrudnia pracowników, których poinformował, że nie otrzymają wynagrodzenia za czas zamykania sklepu po godzinie jego zamknięcia, czyli za czynności niezwiązane z obsługą klientów. Zdaniem pracowników powinni mieć za to zapłacone nadgodziny, a także dodatek za noc. Kto ma rację?

Trudno jest ustalić, kto w opisanej sytuacji ma rację, nie mając kilku istotnych informacji. Ważne są m.in.: dobowa norma oraz rozkład i wymiar czasu pracy, okres rozliczeniowy oraz pora nocna. Dopiero mając te dane, można stwierdzić, czy nastąpiło przekroczenie norm czasu pracy, a co za tym idzie, czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe lub dodatku za pracę w nocy. Nie każdy bowiem pracownik wykonujący pracę po 23.00 w sobotę będzie pracował w nadgodzinach.

W dyspozycji pracodawcy

W myśl art. 128 par. 1 kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, gdy jest w stanie gotowości do świadczenia pracy, tzn. znajduje się w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę w stanie umożliwiającym podjęcie pracy i jej wykonywanie. Zatem biorąc pod uwagę opisywaną sytuację ‒ jeśli po zakończeniu obsługi klientów pracownik na polecenie przełożonego wykonuje inne czynności, a tym samym pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy, to jest to dla pracownika czas pracy. Jednak nie oznacza to, że powinien być dodatkowo opłacony. Do ustalenia pozostaje, czy praca ta jest wykonywana ponad wymiar dobowy.

wAŻNE Jeśli strony nie określą, od której godziny przysługuje dodatek, to uznaje się, że dodatek ten przysługuje dopiero po przekroczeniu ośmiu godzin pracy w danym dniu. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2008 r., sygn. akt I PK 315/07.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane