statystyki

Kadrowa w gąszczu RODO. Pomóc mają wytyczne

autor: Łukasz Guza08.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 08.10.2018, 08:35
dokument, podpis, biuro, praca

Niektóre z wyjaśnień zawartych w poradniku już wywołały uwagi ekspertów co do prawidłowości dokonanej wykładni.źródło: ShutterStock

UODO przygotował poradnik dotyczący ochrony danych osobowych w miejscu pracy. Nowe przepisy są jednak tak skomplikowane, że nie zawsze można je jednoznacznie zinterpretować.

Firma nie może prowadzić naboru bez wskazania stanowiska, o które można się ubiegać. Niedopuszczalne jest też samodzielne gromadzenie danych o kandydatach do pracy na podstawie portali społecznościowych oraz śledzenie rozmów telefonicznych i korespondencji papierowej zaadresowanej na pracownika (chyba że uzasadnia to charakter wykonywanych obowiązków). To przykładowe wytyczne zawarte w poradniku „Ochrona danych osobowych w miejscu pracy” przygotowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO).

– Mamy nadzieję, że będzie to cenne wsparcie dla pracodawców i podniesie ich świadomość prawną – podkreśla dr Edyta Bielak–Jomaa, prezes UODO.

Ważne uwagi

Z wyjaśnień zawartych w poradniku wynika m.in., że żądanie od kandydata do pracy zgody na przetwarzanie danych osobowych w większości przypadków nie jest konieczne. Sama aplikacja w formie życiorysu i/lub listu motywacyjnego jest automatycznie zgodą na przetwarzanie zawartych w nich informacji.

– Niedozwolone jest prowadzenie rekrutacji, jeśli kandydat nie wie, na jakie stanowisko aplikuje – podkreślił Piotr Drobek, dyrektor zespołu analiz i strategii UODO.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane