statystyki

Kadrowa w gąszczu RODO. Pomóc mają wytyczne

autor: Łukasz Guza08.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 08.10.2018, 08:35
dokument, podpis, biuro, praca

Niektóre z wyjaśnień zawartych w poradniku już wywołały uwagi ekspertów co do prawidłowości dokonanej wykładni.źródło: ShutterStock

UODO przygotował poradnik dotyczący ochrony danych osobowych w miejscu pracy. Nowe przepisy są jednak tak skomplikowane, że nie zawsze można je jednoznacznie zinterpretować.

Firma nie może prowadzić naboru bez wskazania stanowiska, o które można się ubiegać. Niedopuszczalne jest też samodzielne gromadzenie danych o kandydatach do pracy na podstawie portali społecznościowych oraz śledzenie rozmów telefonicznych i korespondencji papierowej zaadresowanej na pracownika (chyba że uzasadnia to charakter wykonywanych obowiązków). To przykładowe wytyczne zawarte w poradniku „Ochrona danych osobowych w miejscu pracy” przygotowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO).

– Mamy nadzieję, że będzie to cenne wsparcie dla pracodawców i podniesie ich świadomość prawną – podkreśla dr Edyta Bielak–Jomaa, prezes UODO.

Ważne uwagi

Z wyjaśnień zawartych w poradniku wynika m.in., że żądanie od kandydata do pracy zgody na przetwarzanie danych osobowych w większości przypadków nie jest konieczne. Sama aplikacja w formie życiorysu i/lub listu motywacyjnego jest automatycznie zgodą na przetwarzanie zawartych w nich informacji.

– Niedozwolone jest prowadzenie rekrutacji, jeśli kandydat nie wie, na jakie stanowisko aplikuje – podkreślił Piotr Drobek, dyrektor zespołu analiz i strategii UODO.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane