statystyki

Forma zagranicznego świadectwa pracy bez znaczenia

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak05.10.2018, 18:00
Prawo pracy nie precyzuje, jakie dokumenty świadczą o pracy za granicą. Zatem każdy dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą może być podstawą do uznania tego stażu pracy.

Prawo pracy nie precyzuje, jakie dokumenty świadczą o pracy za granicą. Zatem każdy dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą może być podstawą do uznania tego stażu pracy.źródło: ShutterStock

Pani Hanna zaraz po szkole przez cztery lata pracowała za granicą. Aby w Polsce otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, wystąpiła do zagranicznego pracodawcy o wystawienie formularza U1. Czy ten formularz może być dla nowego pracodawcy podstawą do zaliczenia lat pracy za granicą do uprawnień pracowniczych, a w szczególności do ustalenia podstawy wymiaru urlopu?

Praca Polaków za granicą w zakresie uprawnień pracowniczych jest traktowana analogicznie jak praca w Polsce. Mówi o tym art. 86 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którym udokumentowane okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. Zatem posiadając dokument potwierdzający zatrudnienie w innym kraju, pracownik powinien nabyć dodatkowe uprawnienia, np. ma prawo do wyższego wymiaru urlopu. Musi jednak spełnić określone warunki.

Trzeba udowodnić, że się pracowało

Pracodawca w myśl art. 221 par. 1 pkt 6 kodeksu pracy może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących przebieg dotychczasowego zatrudnienia. W przepisie szczegółowym (par. 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika) ustawodawca wskazuje, że żądanie to dotyczy świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Istotne – z punktu widzenia polskiego prawa pracy – są zawarte na świadectwie pracy informacje dotyczące zdarzeń w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownik zmienia pracę. W roku kalendarzowym stałe dla pracownika są limity: dni urlopu, dni chorobowego, płatnych przez pracodawcę – wykorzystanie opieki na zdrowe dziecko czy wykorzystanie urlopu na żądanie. Wszystkie te informacje powinny się znaleźć na świadectwie pracy i zostać przekazane nowemu pracodawcy. Na podstawie udokumentowanych przez pracownika okresów zatrudnienia należy ustalić jego uprawnienia (np. prawo do urlopu wypoczynkowego w określonym wymiarze, prawo do nagrody jubileuszowej). W przypadku zatrudnienia w Polsce liczą się okresy umów o pracę (inny rodzaj aktywności zawodowej, takiej jak prowadzenie działalności gospodarczej lub umowa-zlecenie, nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu uprawnień pracowniczych). Natomiast praca za granicą jest zaliczana do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych i nie ma przy tym wskazania, że chodzi o umowę o pracę. Różne przepisy prawne w różnych krajach mogą inaczej definiować stosunek pracy. Ważne jest jednak, aby była to praca rozumiana jako zatrudnienie u kogoś (w firmie lub u osoby prywatnej będącej pracodawcą), ponieważ praca za granicą na własny rachunek (indywidualna działalność gospodarcza) nie będzie traktowana jak stosunek pracy. Nie we wszystkich krajach wystawia się świadectwo pracy, zatem pracownik może w ogóle nie mieć takiego dokumentu. Jednak to w interesie pracownika leży udokumentowanie okresów pracy za granicą.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane