statystyki

Za okres zwolnienia przysługuje wynagrodzenie urlopowe

19.07.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:30
Przy ustalaniu pensji za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Przy ustalaniu pensji za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.źródło: ShutterStock

Wraz z wprowadzeniem art. 362 do kodeksu pracy zatrudniający zyskali możliwość jednostronnego decydowania o tym, czy pracownik będzie świadczył obowiązki w okresie wypowiedzenia umowy. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić podwładnemu zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy?

Artykuł 36 2 k.p. przesądza, że za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zatrudnionemu przysługuje płaca.

W okresie przed bezpośrednim uregulowaniem tej kwestii w przepisach orzecznictwo i doktryna prezentowały różne możliwości określenia wysokości takiego wynagrodzenia.

Zgodnie z dominującym poglądem pracownikowi przysługiwało wówczas wyłącznie wynagrodzenie przestojowe (czyli zgodnie z art. 81 k.p. wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony – 60 proc. wynagrodzenia).


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane