Sygnalista zażąda od pracodawcy miliona złotych

autor: dr Damian Tokarczyk14.06.2018, 10:56; Aktualizacja: 14.06.2018, 11:13
Milion złotych wynosi maksymalna wysokość świadczenia przewiduje projekt przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Milion złotych wynosi maksymalna wysokość świadczenia przewiduje projekt przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.źródło: ShutterStock

Przepisy wprowadzające ochronę osób, które zgłaszają nieprawidłowości w przedsiębiorstwach – w tym pracowników – wyrastają jak grzyby po deszczu. W Polsce takie regulacje zawiera już kilka projektów ustaw, a do tego Unia Europejska rusza z kolejnymi inicjatywami. Czy grozi nam chaos?

Milion złotych wynosi maksymalna wysokość świadczenia przewiduje projekt przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. A to niejedyne możliwości finansowej rekompensaty dla whistleblowera, które planuje wprowadzić rząd.

Ogłoszony niedawno przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (dalej: ustawa o odpowiedzialności) przewiduje m.in. postanowienia dotyczące systemu zgłaszania nadużyć oraz zasady ochrony sygnalistów. Jeśli chodzi o to ostatnie zagadnienie, szczególnie ciekawa jest kwestia odpowiedzialności pracodawcy za działania odwetowe wobec pracownika sygnalisty, który zgłosił nieprawidłowości. Projekt przewiduje bowiem nie tylko takie rozwiązania, jak znane już kodeksowi pracy orzeczenie o przywróceniu pracownika do pracy czy zasądzenie odszkodowania, ale też wprowadza zupełną nowość – możliwości przyznania pracownikowi świadczenia pieniężnego, którego wysokość może sięgać aż 1 mln zł. Tej i innych propozycji nowego projektu ustawy nie można jednak oceniać w oderwaniu od innych regulacji. Zwłaszcza że tych dotyczących sygnalistów pojawia się coraz więcej. Odnosząc się do rozwiązań z projektu ustawy o odpowiedzialności, warto zaprezentować je zwłaszcza na tle propozycji głośnego w ostatnich miesiącach projektu ustawy o jawności życia publicznego (dalej: ustawa o jawności) oraz projektowanej dyrektywy Komisji Europejskiej mającej kompleksowo uregulować status i ochronę sygnalisty w Unii Europejskiej. [ramki 1, 2]

Ramka 1

Najnowsze zmiany

Jeszcze niedawno instytucja sygnalisty była polskiemu porządkowi prawnemu bliżej nieznana. Obowiązek opracowania zasad przyjmowania zgłoszeń o dostrzeżonych nieprawidłowościach spoczywał na bankach i niektórych instytucjach finansowych. Był to element przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Instytucja whistleblowingu nie była także stosowana poza sektorem finansowym, mimo że w wielu krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych jest przyjęta w praktyce obrotu gospodarczego jako element ładu korporacyjnego. Sytuacja zmieniła się w ciągu ostatniego roku.

Ustawa „antypralnicza”


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Sygnalista ale dla Kogo ????(2018-06-19 09:15) Zgłoś naruszenie 00

  Co może zrobić Sygnalista w Prywatnej Firmie jak Prezes goli Firmę na łyso...Jak w bankowej spółce Getback gdzie Prezio wytransferował 250 mln za granicę i zwiał...... W Budżetówce też nie podskoczysz bo góra jest Partyjna i z reguły działa na zlecenia tej czy innej Partii.

  Odpowiedz
 • obserwator(2018-06-18 14:21) Zgłoś naruszenie 140

  Wielu co było sygnalistami za komuny, teraz bez ich zgody i wyroku sądowego oficjalnie widnieje na stronach internetowych IPN.Podaję to pod rozwagę obecnym kandydatom na SYGNALISTÓW.

  Odpowiedz
 • Witold (2018-06-14 18:19) Zgłoś naruszenie 119

  W naszej kulturze społecznej wszelkiej maści sygnalistów raczej goliło sie na łyso, niż zapewniało odszkodowania. Donosiciel, to zawsze donosiciel.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asdf(2018-06-14 15:30) Zgłoś naruszenie 51

  Najbardziej sygnalista potrzebny jest w rządzie, szczególnie w ministerstwie sprawiedliowości, propunkuję konfiskatę majątku dla ministra który usunie sygnalistę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane