Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownika?

27.04.2019, 16:00; Aktualizacja: 27.04.2019, 16:42
Nawet jeżeli pracownik miał wcześniej zaplanowany urlop i informował o tym pracodawcę, ten może go przesunąć.

Nawet jeżeli pracownik miał wcześniej zaplanowany urlop i informował o tym pracodawcę, ten może go przesunąć.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wybranym przez niego terminie i udzielić go w późniejszym czasie. Prawo do urlopu przedawni się dopiero po trzech latach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • parobek(2019-05-01 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    za taką jałmużnę co dostaję od niego to niech sob ie pusty łeb przesuwa

    Odpowiedz
  • prac(2018-06-23 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem robotem, pracuje na umowie zlecenia, żeby iść na urlop lub zwolnienie muszę zapewnić zastępstwo za siebie. Mam wybór wolno mi tylko odejść i umierać z głodu, ale kto będzie wtedy sponsorował 500+

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-06-21 15:14) Zgłoś naruszenie 60

    ależ to proste --chorobowe.

    Odpowiedz
  • nina(2018-06-19 11:01) Zgłoś naruszenie 01

    nieprawda urlop dostajemy wtedy i tylko wtedy gdy firma ma przestój w innym wypadku nigdy a ci co pracują w hiper i supermarketach nadal o wyjściu do kibla mogą tylko pomarzyć

    Odpowiedz
  • Elpolaco(2018-06-19 00:08) Zgłoś naruszenie 11

    Trochę to pod pracodawcę napisane.. Każda zmiana w planie urlopowym musi być uzg. z pracownikiem.. Bez jego aprobaty nawet 1 dnia nie można wstawić lub zmienić..

    Odpowiedz
  • Mały człowiek(2018-06-18 21:35) Zgłoś naruszenie 10

    Prawa ma tylko pracodawca,pracownik tylko obowiązki nawet w kwestii urlopów. Człowiek się nie liczy tylko interes!;;;;;;!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Zen(2018-06-18 13:03) Zgłoś naruszenie 140

    Pracodawca jeśli przesunie nam urlop jest zobowiązany do pokrycia poniesionych kosztów w ramach tegoż urlopu Materiał popełniony przez autora pewnie pisany pod " zamówienie " np. pracodawcy

    Odpowiedz
  • Hmmmm(2018-06-18 10:50) Zgłoś naruszenie 60

    a może zgodnie z KP art 300Wierzyciel ma prawo zaliczyć ostatni tak otrzymany urlop za najdalszą zaległość wg KC.,co dalej oznacza że pracodawca powinien dać tak zatrudnionym najpierw cały urlop za poprzedni/ostatni pełny rok czyli gdzie tam do przedawnienia

    Odpowiedz
  • i Co (2018-06-18 10:46) Zgłoś naruszenie 61

    ,,,,,Zaległy Urlop. ...Przed nowelizacją KP,za króla Kwaśniewskiego a nawet Jaruzela pierwszy Urlop pracowniczy należał sie po jednym roku pracy. Znana i powszechna woówczas regulacja prawna..........Ale uwaga, wg słusznego wówczas wyroku SN należał się ale za rok juz przepracowany gdyż nikt nie może pozbawić pracownika prawa do wypoczynku za przepracowany rok nawet ten pierwszy-czyli za rok wsteczny. Lecz tak nadal zatrudnieni do dzisiaj pracownicy teraz dostają urlopy proporcjonalnie do pozostałych miesięcy w roku........a może zgodnie z KP art 300 powinni zaliczyć ostatni tak otrzymany urlop za najdalszą zaległość wg KC.,co dalej oznacza że pracodawca powinien dać tak zatrudnionym najpierw cały urlop za poprzedni/ostatni pełny i rok a dopiero później proporcjonalnie.

    Odpowiedz
  • Związkowiec(2018-06-18 09:55) Zgłoś naruszenie 102

    Nigdy nie widziałem przepisu o przedawnieniu urlopu. Autorka pisze brednie widocznie upały bardzo źle na nią wpływają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • DC(2018-06-18 06:50) Zgłoś naruszenie 23

    Co za brednie xd To jest gazeta prawna?

    Odpowiedz
  • związkowiec(2018-06-18 06:05) Zgłoś naruszenie 432

    A gdzie informacja jaka należy się rekompensata za przerwany urlop ??? Wydaje mi się że trochę to stronniczy artykuł. Wbrew pozorom można spokojnie odpoczywać. Kto mi każe odbierać telefony czy meile od pracodawcy na urlopie ???

    Odpowiedz
  • Czas na zmianę (2018-06-18 05:27) Zgłoś naruszenie 373

    Tak . Jasne . Po co pracownikowi Wogóle urlop. Po co pensja... najlepiej zap..... od rana do nocy, dzień w dzień i to charytatywnie . Mój szanowny pracodawca tak by właśnie chciał

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niewolnik leviatana(2018-06-18 05:12) Zgłoś naruszenie 204

    Jak odmowi urlopu to L4 i po problemie w domu bede siedział na wypadek kontroli ale moze da mu to do myślenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rejek(2018-06-18 00:41) Zgłoś naruszenie 174

    Smiechu warte komuno wroc

    Odpowiedz
  • Zaintresowany(2018-06-17 23:54) Zgłoś naruszenie 62

    Od kiedy weszły-wchodzą nowe przepisy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wk-55(2018-06-17 22:44) Zgłoś naruszenie 1817

    Czyli mogę stracić urlop za któryś rok całkowicie. Bo zaległy będę wykorzystywał zawsze w następnym roku. I tak aż do emerytury. To właśnie jest ta dobra zmiana, zaakceptowana przez pis i solidarność?

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2018-06-17 20:36) Zgłoś naruszenie 4213

    Pracodawca może wszystko. Ty jesteś pionkiem. PiS daje pracodawcy jeszcze więcej praw aby gnoił pracowników w białych rękawiczkach. Fuj

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz