statystyki

Trudno o porozumienie w sprawie płacy minimalnej

autor: Łukasz Guza15.05.2018, 07:06; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:41
Zatrudniający zwracają uwagę na okoliczności, w jakich podejmowana jest decyzja o podwyżce płacowego minimum.

Zatrudniający zwracają uwagę na okoliczności, w jakich podejmowana jest decyzja o podwyżce płacowego minimum.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe nie przedstawią wspólnego stanowiska w sprawie wysokości przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia. Porozumieli się za to pracodawcy. Postulują podwyżkę o gwarantowane ustawą 117 zł.

Partnerzy społeczni do wczoraj mogli wspólnie ustalać swoje propozycje podwyżek. Ogólnopolskie centrale związkowe (NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ) inaczej oceniają konieczność wzrostu najniższego wynagrodzenia.

– Różni nas opinia co do tempa jego wzrostu. Dla nas bardzo istotne jest to, aby minimalna pensja docelowo stanowiła połowę przeciętnej – tłumaczy Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Powtórzyć może się zatem scenariusz ubiegłoroczny. Wówczas związkowcy nie porozumieli się w sprawie podwyżki minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2018 r.) Wyższej kwoty domagały się wspólnie OPZZ i FZZ (220 zł; wzrost o 11 proc.). „Solidarność” proponowała podwyżkę o 160 zł (8 proc.; ostatecznie rząd ustalił jej wysokość na poziomie 5 proc.).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-05-15 15:06) Zgłoś naruszenie 01

    Najbardziej mnie bawi w tym wszystkim fakt , że Oni sie biją o detale a każdy pracodawca placi (chociaż nie jest de/fakto ubezpieczycielem i nie pobiera składki ubezpieczonych) tzw wynagrodzenie chorobowe za 30 dni w miesiącu i wszyscy sie Oni na ten POdatek socjalny godzą !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane