statystyki

Trudno o porozumienie w sprawie płacy minimalnej

autor: Łukasz Guza15.05.2018, 07:06; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:41
Zatrudniający zwracają uwagę na okoliczności, w jakich podejmowana jest decyzja o podwyżce płacowego minimum.

Zatrudniający zwracają uwagę na okoliczności, w jakich podejmowana jest decyzja o podwyżce płacowego minimum.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe nie przedstawią wspólnego stanowiska w sprawie wysokości przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia. Porozumieli się za to pracodawcy. Postulują podwyżkę o gwarantowane ustawą 117 zł.

Partnerzy społeczni do wczoraj mogli wspólnie ustalać swoje propozycje podwyżek. Ogólnopolskie centrale związkowe (NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ) inaczej oceniają konieczność wzrostu najniższego wynagrodzenia.

– Różni nas opinia co do tempa jego wzrostu. Dla nas bardzo istotne jest to, aby minimalna pensja docelowo stanowiła połowę przeciętnej – tłumaczy Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Powtórzyć może się zatem scenariusz ubiegłoroczny. Wówczas związkowcy nie porozumieli się w sprawie podwyżki minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2018 r.) Wyższej kwoty domagały się wspólnie OPZZ i FZZ (220 zł; wzrost o 11 proc.). „Solidarność” proponowała podwyżkę o 160 zł (8 proc.; ostatecznie rząd ustalił jej wysokość na poziomie 5 proc.).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-05-15 15:06) Zgłoś naruszenie 01

    Najbardziej mnie bawi w tym wszystkim fakt , że Oni sie biją o detale a każdy pracodawca placi (chociaż nie jest de/fakto ubezpieczycielem i nie pobiera składki ubezpieczonych) tzw wynagrodzenie chorobowe za 30 dni w miesiącu i wszyscy sie Oni na ten POdatek socjalny godzą !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane