Kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie?

autor: Anna Borysewicz12.05.2018, 13:00
Odwołanie z urlopu na żądanie skutkuje powstaniem po stronie pracownika obowiązku stawienia się w firmie pod rygorem zwolnienia (nawet bez wypowiedzenia).

Odwołanie z urlopu na żądanie skutkuje powstaniem po stronie pracownika obowiązku stawienia się w firmie pod rygorem zwolnienia (nawet bez wypowiedzenia).źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę. Jeden z moich podwładnych przed rozpoczęciem pracy poprosił o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nie zgodziłem się na to, ponieważ doszło do awarii, w wyniku której przestały działać komputery. Wprawdzie inne osoby mogły usunąć skutki owej niesprawności, ale akurat do planującego urlop pracownika miałem największe zaufanie. Zatrudniony pojawił się w zakładzie, ale stwierdził, że w zaistniałej sytuacji miałem obowiązek udzielić mu urlopu. Czy miał rację?

Pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie podwładnego i w terminie przez niego wskazanym maksymalnie czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zaś zobowiązany jest zgłosić żądanie udzielenia owego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Tak stanowi art. 1672kodeksu pracy (k.p.). Brzmienie tego przepisu teoretycznie wskazuje na oblig udzielenia komentowanego wolnego przez zatrudniającego. Jednak z wyroków Sądu Najwyższego z 16 września 2008 r., sygn. akt II PK 26/08 oraz z 28 października 2009 r., sygn. akt II PK 123/09 wynika, że dopóki szef nie pozwoli podwładnemu na skorzystanie z tego urlopu, dopóty pracownik nie będzie mógł tego uczynić. W przeciwnym wypadku zatrudniony na etacie potencjalnie narazi się na zarzut ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego w postaci nieusprawiedliwionej absencji w zakładzie pracy. To zaś upoważnia pracodawcę do zakończenia z nim współpracy nawet w trybie natychmiastowym.

Podkreślenia wymaga, że zatrudniający nie ma całkowitej swobody w odmowie udzielenia urlopu na żądanie. Byłoby to sprzeczne z jego istotą. Taką możliwość przełożony zyska tylko ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności podwładnego w pracy. Podobnie tylko wówczas zatrudniający będzie mógł odwołać pracownika z urlopu. Przy czym będzie wtedy zobligowany do pokrycia kosztów poniesionych przez podwładnego w bezpośrednim związku z tymże odwołaniem.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane