statystyki

Dane biometryczne pracodawca zdobędzie bez zgody pracownika

autor: Łukasz Guza25.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 26.04.2018, 11:59
Jeśli firma chciałaby zainstalować w swojej siedzibie czytniki linii papilarnych lub tęczówki oka, to musiałaby wystąpić do zatrudnionych o zgodę na przetwarzanie takich danych.

Jeśli firma chciałaby zainstalować w swojej siedzibie czytniki linii papilarnych lub tęczówki oka, to musiałaby wystąpić do zatrudnionych o zgodę na przetwarzanie takich danych.źródło: ShutterStock

Firma będzie mogła pozyskiwać np. odciski palców pracowników, ale tylko na potrzeby ochrony dostępu do informacji lub specjalistycznych pomieszczeń.

Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679 (tzw. RODO). Zakłada on odmienną formułę pozyskiwania danych biometrycznych pracowników od tej przewidzianej w poprzedniej wersji zmian (przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych). Pierwotnie zakładano, że informacje takie będzie można zdobywać za zgodą samych zatrudnionych. Jeśli więc firma chciałaby zainstalować w swojej siedzibie czytniki linii papilarnych lub tęczówki oka, to musiałaby wystąpić do zatrudnionych o zgodę na przetwarzanie takich danych. Przepisy nie ograniczały też wprost celu pozyskiwania np. odcisków palców. Dlatego możliwe byłoby stosowanie wspomnianych czytników do ewidencji czasu pracy zatrudnionych.

Ostatnia wersja projektu zakłada, że dane wrażliwe podwładnych (genetyczne, o stanie zdrowia, pochodzeniu etnicznym) będzie można zdobywać jedynie w przypadku, gdy jest to niezbędne do realizacji obowiązku wynikającego z przepisów – czyli gdy dana firma ma konkretną podstawę prawną do takiego działania. Wyjątek dotyczy właśnie danych biometrycznych. Pracodawca będzie mógł je pozyskiwać także w sytuacji, gdy ich podanie jest niezbędne ze względu na kontrolę dostępu do szczególnie ważnych informacji (których ujawnienie może narazić pracodawcę na szkodę) lub do pomieszczeń wymagających szczególnej ochrony. Podsumowując, zatrudniający nie będzie musiał prosić zatrudnionych o zgodę na przekazanie takich danych, ale będzie mógł je przetwarzać tylko do wskazanych w przepisach celów (a nie np. na potrzeby ewidencji czasu pracy).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane