Dostały 500+ i odeszły z pracy. Policzono, jak program wpłynął na sytuację zawodową kobiet

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki20.03.2018, 06:41; Aktualizacja: 20.03.2018, 07:15
dziecko, oko, oczy, wzrok

Im niższe zarobki, tym większa pokusa, by nie pracowaćźródło: ShutterStock

Instytut Badań Strukturalnych (IBS) przeanalizował dane z badań BAEL, sprawdzając, jak program 500 plus wpłynął na sytuację zawodową kobiet. Wynika z nich, że w I połowie 2017 r. ok. 90 tys. kobiet nie pracowało, bo ich rodziny dostawały świadczenia wychowawcze. Najsilniej ten efekt wystąpił w I kw. 2017 r. – zatrudnienia nie podjęło ok. 103 tys. kobiet. Gdyby nie 500 plus, wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi byłby – jak wskazuje Iga Magda z IBS – o 2 do 3 punków procentowych wyższy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • Mecenas(2018-03-20 07:20) Zgłoś naruszenie 538

    czy jakaś kobieta która zarabia normalne pieniądze /ok. 5000,00 zł/ zrezygnowała dla +500 ? NIE ! po prostu zrezygnowały NIEWOLNICE harujące za grosze - i bardzo dobrze !!!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Kamila(2018-03-20 08:51) Zgłoś naruszenie 4317

    Te niewolnice kiedyś przestaną mieć małe dzieci i dostawać zasiłki. Świetlana przyszłość przed 40-50 latką, która 15 lat nie pracowała. Z niewolnicy stanie się żebraczką. Co kobieta bez dochodów zrobi gdy mąż ją zostawi? Zabierze dzieci i się wyprowadzi, jak się okaże, że mąż ma skłonności do przemocy? Brak własnych dochodów u matek to nieodpowiedzialność, a nie "budowanie rodziny" Państwo powinno promować łączenie macierzyństwa z praca zawodową. Obniżenie opodatkowanie pracy dla młodych matek, promowanie pracy na część etatu, darmową opiekę dla małych dzieci itp.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Miastowa(2018-03-20 09:40) Zgłoś naruszenie 311

    Mnie to nie dziwi. Mieszka kobieta na wsi czy malym miasteczku. Do pracy dojezdzala czesto daleko. Komunikacja pod psem zarobki - jalmuzna. Zarobila 1000 lub mniej na rękę. Mają 3 dzieci. Nie pracujac otrzymala 1000zl. Rachunek prosty, przynajmniej dzieci dopilnowane. Problem w zarobkach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • to oczywiste(2018-03-20 09:44) Zgłoś naruszenie 272

    Te kobiety zarabiały tak mało, że 500 zł było wystarczające dla tego, żeby przestać chodzić do pracy. Co w tym dziwnego. Sam za czasów rządów UW + Balcerowicz zarabiałem tyle, że po opłaceniu biletu miesięcznego zostawało mi mniej niż wynosiło bezrobocie. Przy tak niskich zarobkach jaka jest motywacja do pracy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emancypantka(2018-03-20 11:40) Zgłoś naruszenie 27

    I fajnie, bo kobeita jest do Kinder, Küche, Kirche , toć to stworzenie boże-trzeba trzymać ją w oborze- jak się chłopu zechce ***** przyprowadzi ją do chałupy

    Odpowiedz
  • ef2000(2018-03-20 12:03) Zgłoś naruszenie 149

    mierne pomaganie w przypadku 500+ to efekt uboczny kupowania elektoratu. Realna pomoc mogla odbyc sie inaczej, w podatkach chociazby. Ale to zbyt trudne dla PiS. Zabrac jednym i dav drugim to prymityw ale tez i z rzadzacymi prymitywami mamy do czynienia ...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bbx(2018-03-20 12:23) Zgłoś naruszenie 203

    dajcie godne płace to nikt nie będzie z prazy rezygnował dla 120 ojro, za miedzą płaca minimalna to 6000pln a ceny mamy takie same...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-03-20 19:10) Zgłoś naruszenie 50

    odrobinę uczciwości w życiu społecznym. Najpierw wyślijmy na emerytury najdłużej spracowanych czyli osoby mając po --40 lat pracy którzy mają co najmniej 15 lat w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy (z przed 1999r –ukradzionych ustawa o emeryt pomostowych) !.Spracowani od 15 r życia ,w soboty ,święta ponad-ustawowo za komuny i postkomuny ,osoby którym Tusk wstecznie ukradł wcześniejszy wiek emerytalny za równoczesną Ich prace w szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy. Pani premier niech się TuskoPOdobne ćpunki które ćpały narkotyki gdy inni od młodych lat pracowali ,które robiły bury po stadionach nie cieszą że pójdą wcześniej w wieku 62 lat jak ten Król Europy --na emerytury niż Ci wyzyskani ludzie...--a potem rozdawajcie 500+

    Odpowiedz
  • Ola(2018-03-20 21:16) Zgłoś naruszenie 40

    Lepiej niech Rząd pomyśli o tych co przepracowali fizycznie 40 lat i odebrano im prawo do przejścia na emeryturę,a nie o nierobach.

    Odpowiedz
  • G44(2018-03-21 01:00) Zgłoś naruszenie 102

    Wszyscy piszą o niskich zarobkach a nikt nie pisze w WYSOKICH KOSZTACH PRACY i WYDOKICH PODATKACH . Popatrzcie na swoje wynagrodzenie BRUTTO bo to właśnie jest WASZE WYNAGRODZENIE !!!! A potem zobaczcie ile zabita Wam państwo w podatkach !!! Ile procent wam zostaje ? Dodatkowo pracodawca musi dołożyć od siebie do każdego wynagrodzenia , zspłacić za urlop i za 31 dni chorobowych pomimo że opłaca za pracownika ZUS . Gdy już pracownik dostanie wypłatę NETTO to wydaje te pieniądze na życie . Czyli : mieszkanie , prąd , gaz , paliwo a w tych wszystkich zakupach oprócz 23% VAT-u jest jeszcze akcyza , opłaty środowiskowe , ekologiczne , koncesje . Więc przyzakupie czegokolwiek ponownie płacimy podatki . Optymalnie wylicza się że płacimy ok 60-70% podatków z naszego wynagrodzenia . To państwo nakłada na obywatela takie mnóstwo podatków i obciążeń że ludzie nie widzą sensu pracy . Zamist więc narzekać na niskie płace pomyślcie ile płacicie podatków . A co mamy w zamian od państwa ? Niwydolną służbę zdrowia , kiepskie kształcenie ( nie liczymy się ani w Europie ani na świecie ) . Najlepsza polska uczelnia jest poniżej 400 miejsca na świecie . Dostanie się na lepszą uczelnię bez dodatkowych KORKÓW jest mało prawdopodobne , Drogie przedszkola , brak żłobków , wiek emerytalny dla kobiet od 60 lub 65 roku życia powoduje że instytucja babci do w uków nie istnieje . Ludzie do 1998 roku przechodzili na emerytury po 15 , 20 czy zaledwie 30 latach pracy . I to oni żyją do ponad 80 i 90 roku życia . Pokolenie ich dzieci nie dożyje ich lat bo pracują niemal dwa razy dłużej fo emerytury . Kolejne błędy polityków i chęć przypodobania się wyborcom spowodowały sytuację jaką mamy obecnie . 500+ powinno być nagrodą za pracę a nie za porzucenie pracy . Ale PiS miał to gdzieś. Ludzie czekają tylko na to że władza im da i już. Ale Rzadna władza naświecie nie zarabia pieniędzy . Władza musi komuś zabrać podnosząc podatki lub wprowadzając dodatkowe obciążenia i dopiero te pieniądze może rozdać. Tyle że tych co dostają kompletnie nie interesuje skąd rząd ma pieniądze . I tak dzięki niskiej świadomości społecznej kolein święci Mikołaje wygrywają wybory . Kto da więcej ten wygrywa .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz1(2018-03-21 06:28) Zgłoś naruszenie 42

    Zlikwidować komunistyczne przywileje i obniżyć koszty pracy. Darmowe podręczniki, żłobki i przedszkola. może obiady w szkole. Dzisiaj 500+ jutro zasiłki z opieki społecznej bo nie będzie emerytury. Paranoja.

    Odpowiedz