Będzie "dobra zmiana" również w obszarze ochrony praw pracowniczych oraz ochrony praw związkowych – zapowiedział w piątek w Gdańsku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność".

Ziobro, w swoim wystąpieniu skierowanym do związkowców zaznaczył, że swoją działalność "opierają oni na pięknej idei solidarności". "Ale bez tej idei solidarności nie ma idea państwa prawa, nie ma idei sprawiedliwego państwa prawa i dlatego razem - związek zawodowy NSZZ +Solidarność+ oraz my jako ludzie +dobrej zmiany+ musimy ten kraj zmieniać, krok po kroku" – przekonywał Ziobro.

"Dobra zmiana sprawiła, że przywróciliśmy wiek emerytalny zgodnie z oczekiwaniami państwa czy naszymi wspólnymi" – mówił. Minister sprawiedliwości wymienił też wprowadzenie "przełomowego programu 500 Plus" oraz podniesienie płacy minimalnej. "Udało nam się też odpowiedzieć na oczekiwania związku zawodowego - chociaż nie tylko związku zawodowego - i pomyśleć o sytuacji setek tysięcy ludzi pracujących w niedzielę by im również ulżyć i dać szansę na zajęcie się własną rodziną" - mówił Ziobro.

"Udało nam się wspólnie, działając solidarnie i musimy być solidarni również w zakresie zmian prawa, działań wymiaru sprawiedliwości" – apelował minister. "Nie od razu, ale krok po kroku osiągniemy cele, zrealizujemy je razem i będzie +dobra zmiana+ również w obszarze ochrony praw pracowniczych, ochrony praw związkowych" – zapowiedział.

W piątek w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej NSZZ "Solidarność" zorganizowała konferencję pt. "Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?". Punktem wyjścia był art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.