Nowy kodeks pracy: Kobiety w ciąży będą gorzej chronione

autor: Patrycja Otto15.03.2018, 09:37; Aktualizacja: 29.03.2018, 12:18
Z nowym obowiązkiem wysłuchania pracownika wiąże się istotna zmiana w stosunku do obecnych przepisów.

Z nowym obowiązkiem wysłuchania pracownika wiąże się istotna zmiana w stosunku do obecnych przepisów.źródło: ShutterStock

Pracę straci ciężarna mająca umowę na zastępstwo albo pracująca w firmie zatrudniającej do 10 osób. Pracodawca zwolni również pracownika w trakcie urlopu i choroby. Bezpiecznej posady nie zagwarantują też nowe umowy: sezonowa, dorywcza i nieetatowa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • Legart(2018-03-15 15:18) Zgłoś naruszenie 440

    Zastanawiam się, jak to się stało, że projekt kodeksu zawiera rozwiązania, które są złe jednocześnie i dla pracownika i dla pracodawcy. I że w zasadzie nie zawiera rozwiązań dobrych i praktycznych. Zniesienie "urlopu na żądanie" (kacowego) jest tak głupie, aż wyć się chce. Nieelastyczne, jak za komuny. W obecnym stanie spraw wolę, gdy pół-trzeźwy pracownik nie przyjdzie, niż gdy przyjdzie, a ja będę musiał go opier***, zwolnić lub udawać, że nic nie widzę.

    Odpowiedz
  • polo(2018-03-15 14:33) Zgłoś naruszenie 360

    I nikt rządzącym nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne. Mówią jedno robią coś odwrotnego i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dajcie spokój z tym dziadostwem(2018-03-15 15:08) Zgłoś naruszenie 350

    Ten nowy kodeks to DNO. Te rozwiązania są po prostu absurdalne. To naprawdę fenomen stworzyć prawo, które będzie fatalne dla pracowników i złe dla pracodawców. Można powiedzieć, że twórcy tego wiekopomnego dzieła, pogodzili dwie przeciwne strony umowy o pracę, we wspólnej niedoli. :))))

    Odpowiedz
  • Waldi(2018-03-15 17:30) Zgłoś naruszenie 342

    Jeżeli ten kodeks przejdzie w sejmie i w senacie to PiS powinien być skończony.Ale jak znam życie bardzo mało ludzi obchodzi ten temat i zaślepienie 500+ spowoduje że wielu ludzi się obudzi z ręką w nocniku czyli po fakcie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Były związkowiec.(2018-03-16 06:17) Zgłoś naruszenie 173

    To jest kodeks pod pracodawcę.Gdzie są związki zawodowe-Duda i reszta zdrajcy ludzi pracy,mają ciepłe posadki i po co mają się wychylać.To jest jeszcze większe ,,bagno, bat na ludzi pracy.PIS-e co ty robisz? Zaczynasz zdradzać swoich wyborców.Odbije to ci się wielką czkawką.Chcecie się przypodobać PO paprańcom i NOwoczesnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mike(2018-03-15 17:12) Zgłoś naruszenie 162

    dffdf widąć właśnie jakie mamy ,,inteligentnych obywateli. Kodeks pracy odnosił i odnosi się do wszystkich. Tak, tak rzeczywiscie dobrze tym co w ciąży... Każdy kto może korzysta z 500+ i ci bogaci i ci biedni. Każdy płaci podatki więc dlaczego ma nie skorzystać z tego programu. Tutaj, aby coś zmienić trzeba byłoby zacząć od likwidacji tego programu, a nie od zmieniania prawa pracy! Super że Rząd wprowadza nowoczesną komunę aż wstyd przyznawać się do takiego kraju!!

    Odpowiedz
  • Myśląca(2018-03-16 09:22) Zgłoś naruszenie 162

    To nie jest państwo pro rodzinne .ciąża nie jest chorobą więc od pierwszego dnia zwolnienia powinno wyplacac świadczenie 100 proc pensji kobiecie w ciąży a nie zwalniać. A jeśli chodzi o 500 plus to nie dla patologii...tylko .jesli rodzice pracują to powinno państwo dofinansować 500 zł do żłobka lub do przedszkola ...wtedy nie byłoby sytuacji takiej jak jest teraz ...nie opłaca się pracować bo zabiorą 500 plus i zasiłek dla bezrobotnych ...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Wixck(2018-03-15 17:18) Zgłoś naruszenie 134

    A kto to będzie pracował za 2000 tys na rękę ?? Od tego trzeba zacząć. Kodeks pracy

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mmmmm(2018-03-16 08:09) Zgłoś naruszenie 112

    To trzeba byc kret.... zeby cos takiego uchwalic . Wstyd m i ze jestem polakiem co za kraj ? Masakra !!!! Panowie w rzadzie wsadzcie sobie ten kodeks w cztery litery !!!!! Ludzie czas uciekac z tego kraju tu nic dobrego nie bedzie .,,!!!!!!!!!!!!!!!!,!!!!!

    Odpowiedz
  • Xy(2018-03-16 07:31) Zgłoś naruszenie 91

    Żebyśmy nie stracili pracy jak dzieci bedą chore nasi kochani posłowie bedą dorabiać jako niańki

    Odpowiedz
  • dffdf(2018-03-15 15:53) Zgłoś naruszenie 636

    tym w ciąży to dobrze im, pogonić tą patologię, bo nic nie robi tylko sie rozmnaża dla 500+

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matka polka50+(2018-03-16 10:26) Zgłoś naruszenie 40

    TAKIEGO POMIESZANIA Z POPLĄTANIEM TO JESZCZE NIE BYŁO.😨 JUŻ WIDZĘ JAK LUDZIE ZAKŁADAJĄ WŁASNE FIRMY I STUDIUJA MIESIACAMI KODEKS PRACY ABY ZATRUDNIC PRACOWNIKA I WYPEŁNIĆ CALA MASĘ PAPIERÓW! !!NIE WIEM KOMU ZALEŻY W TYM KRAJU?? ABY KOLEJNE POKOLENIA WYGANIAC NA OBCZYZNE ZA PRACA????ZAMIAST WPROWADZIĆ JEDNA ,JEDYNA UMOWĘ O PRACE DLA WSZYSTKICH GDZIE MOŻNA OPISAĆ ZA ILE ,GDZIE,I ILE GODZIN BĘDZIEMY PRACOWAĆ NA ZASADZIE TZW.KLAUZULI DOZWOLONYCH JAK TO JEST W UMOWACH INNYCH TO ROBI SIĘ JEDEN WIELKI BAŁAGAN. BO NIBY PAŃSTWO PROWADZI POLITYKE PRORODZINNA A KODEKS JEST TAK ZMIENIANY ZE TE KOBIETY KTÓRE RODZĄ TERAZ DZIECI I ZA KILKA LAT WROCA NA RYNEK PRACY BĘDĄ MOGŁY BYC ZWOLNIONE Z NIEJ PO PIERWSZYM ZWOLNIENIU NA OPIEKĘ NAD CHORYM DZIECKIEM!!!!TO JEST JAKIŚ KOSZMAR I DYSKRYMINACJA MŁODYCH MATEK I OSÓB 50+KTÓRE ZE WZGLĘDU NA WIELOLETNIE ZANIEDBANIA SLUZBY ZDROWIA NIESTETY CHORUJA CZĘŚCIEJ BĘDĄ NA ZWOLNIENIU ZWALNIANE Z PRACY. TE ZMIANY ZAMIAST DAWAĆ STABILIZACJE PRACY I PŁACY LUDZIOM PRACY WPROWADZAJA CHAOS. A W POLSCE JUZ ZACZYNA BRAKOWAC DOBREGO PRACOWNIKA I TO PRACODAWCA POWINIEN TAK ZADBAĆ O PRACOWNIKA ABY TEN SZYBKO NIE SZUKAŁ SOBIE INNEJ LEPIEJ PŁATNEJ PRACY NA LEPSZYCH WARUNKACH.PRACODAWCY CHYTSZA I SZYBKO CHCĄ SIĘ POZBYĆ "ELASTYCZNIE "PRACOWNIKA TO STRZELAJĄ SOBIE SAMI W KOLANO, BO BĘDĄ MUSIELI ZAKASAĆ RĘKAWY I SAMI PRACOWAĆ ZA CHWILĘ. BO JEŚLI PRACODAWCA MOŻE MNIE SZYBKO ZWOLNIĆ I JESTEM DLA NIEGO" TYMCZASOWA "TO JA TEZ MOGĘ SZYBKO ZMIENIC SOBIE PRACĘ NA INNA BARDZIEJE KORZYSTNA "Z DNIA NA DZIEN".TU KIJ MA DWIE STRONY A STRACĄ PRACODAWCY 😈.A KOLEJNE MŁODE POKOLENIA WEZMĄ PLECAK PO STUDIACH I WYJADĄ DO BARDZIEJ CYWILIZOWANYCH KRAJÓW EUROPY BDZIE 4×WIĘCEJ ZAROBIĄ MAJĄC UMOWE O PRACĘ, SOCJAL ,GODNE LECZENIE I WIELE INNYCH PRZYWILEJOW TYM BARDZIEJ ZE ZNAJĄ PRZYNAJMNIEJ DWA JĘZYKI OBCE. TO POKAZUJE ŻE POLITYKA PANSTWA ZMIERZA ABY KOLEJNYCH MLODYCH POLAKOW "RUGOWAC "Z KRAJU A ZASTĘPOWAĆ ICH TANIA SIŁA ROBOCZA Z UKRAINY.TYLKO ZE KAPITAL LUDZKI TEN MŁODY I WYKSZTALCONY TO SKARB KAZDEGO NARODU JEST I TRZEBA DBAĆ O NIEGO A NIE WYPYCHAC Z KRAJU. TAKI STAN TRWA JUŻ PONAD 12LAT W POLSCE.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ciamajda(2018-03-16 10:53) Zgłoś naruszenie 41

    A JAKIE UMOWY BĘDĄ TERAZ MIEĆ NAJEMNICY AGENCYJNI???CZY TEŻ BĘDĄ PODLEGAĆ POD KODEKS PRACY???BĘDĄ MIEĆ URLOPY I PŁATNE CHOROBOWE???LOBBING TYCH AGENCJI POWODUJE ŻE W MAŁYCH MISTECZKACH JEST ICH PO 25-30 I ZNALEZIENIE PRACY NA UMOWĘ O PRACĘ GRANICZY Z CUDEM. TO JEST NAJWIĘKSZY WYZYSK CZŁOWIEKA PRZEZ CZŁOWIEKA 😨BO JEŚLI WLASCICIEL AGENCJI DOSTAJE ZA NAJEMNIKA 25-30 ZŁ ZA JEGO GODZINĘ PRACY A NAJEMNIKOWI PLACI-10,70 DO RĘKI TO JAK TO NAZWAĆ? ??KAŻDA GODZINA ,KAŻDY NAJEMNIK DORABIA WLASCICIELA TEJ AGENCJI !!!TO TE AGENCJE SPOWODOWAŁY ZE STAWKI PLAC W POLSCE ZOSTAŁY ZAHAMOWANY NA WIELE LAT NA POZIOMIE 5-6-ZŁ NA GODZINĘ I WYPEDZAJAC WLASNIE MŁODYCH LUDZI ZA PRACA ZA GRANICĘ. CZY RZĄD NIC Z TYM NIE ZROBI!!!ILE JESZCZE TAK LAT BĘDZIEMY PRACOWAĆ JAKO NAJEMNICY AGENCYJNI NA SMIECIOWYCH UMOWACH PRZEDLUZANYCH CO MIESIAC BEZ CHOROBOWEGO I URLOPOW I NIE PODLEGAJĄCYCH POD KODEKS PRACY.TO PO CO KOMU W POLSCE TEN KODEKS PRACY??? JAK WIĘKSZOŚĆ LUDZI PRACUJE NA UMOWYCH CYWILNOPRAWNYCH PRZEZ AGENCJE PRACY W HANDLU,USŁUGACH, MAGAZYNACH LOGISTYCZNYCH,PRZETWORSTWIE,ORAZ WSZYSTKICH URZEDACH PAŃSTWOWYCH, MINISTERSTWACH,AGENDACH,INSTYTUCJACH ,KLINIKACH,SZPITALACH CZY TELEWIZJI ?TO TAK RZAD WALCZY Z TYMI UMOWAMI???😨😈?

    Odpowiedz
  • Gosia(2018-03-16 07:26) Zgłoś naruszenie 21

    Jeszcze pogorszyli do dzieci trzeba będzie kojce wybudować szok

    Odpowiedz