statystyki

Początek urlopu a wręczenie wypowiedzenia. Jaki moment powinien wybrać pracodawca?

autor: Marek Rotkiewicz26.08.2017, 07:30
biznes, firma, praca

W wielu przypadkach dokonywania wypowiedzenia przed urlopem pracownika ogromne znaczenie może mieć ocena, czy miał on możliwość zapoznania się z pismem w tej sprawieźródło: ShutterStock

W sezonie wakacyjnym częściej uwidacznia się problem z ochroną przed zwolnieniem. Aby się rozstać z pracownikiem, trzeba określić chwilę rozpoczęcia wolnego, a ta wcale nie jest oczywista.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 kodeksu pracy, dalej: k.p.). Ochrona ta obejmuje m.in. urlop wypoczynkowy i nie ma żadnego znaczenia, czy jest to urlop zwykły, na żądanie czy np. dodatkowy, przysługujący pracownikowi o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Urlop nie wpływa jednak w żaden sposób na skutki dokonanego przed jego rozpoczęciem wypowiedzenia, czyli na rozwiązanie umowy. Nie ogranicza także stron w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego zakończenia zatrudnienia ani też dokonania zwolnienia dyscyplinarnego.

Szczególne sytuacje

Zakaz wypowiedzenia umowy w trakcie urlopu nie jest jednak bezwzględny. Nie będzie obowiązywał w przypadkach szczególnych. Dotyczy to jednak sytuacji skrajnych: ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 k.p.). Wówczas bowiem nie stosuje się art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane