statystyki

Dyżur domowy może być czasem pracy

autor: Łukasz Guza22.02.2018, 18:00
Trybunał przypomniał, że przy kwalifikowaniu danego okresu jako czasu pracy decydujące znaczenie ma to, czy pracownik jest zobowiązany do fizycznej obecności w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i pozostawania w jego dyspozycji, aby w razie potrzeby niezwłocznie przystąpić do świadczenia obowiązków

Trybunał przypomniał, że przy kwalifikowaniu danego okresu jako czasu pracy decydujące znaczenie ma to, czy pracownik jest zobowiązany do fizycznej obecności w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i pozostawania w jego dyspozycji, aby w razie potrzeby niezwłocznie przystąpić do świadczenia obowiązkówźródło: ShutterStock

Dyżur pełniony w domu w połączeniu z obowiązkiem bardzo szybkiego stawienia się w firmie na wezwanie zatrudniającego należy traktować jako czas pracy. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmował się TSUE dotyczyła belgijskiego strażaka (ochotnika), który przed sądem domagał się odszkodowania z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia. Chodziło o zapłatę za wykonywanie obowiązków w trakcie dyżuru domowego, który – zdaniem skarżącego – należy traktować jako czas pracy. Pomimo, że funkcjonariusz dyżurował w miejscu zamieszkania (a za taki dyżur – również w Polsce – co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie), to jednak dodatkowe ograniczenia nałożone przez zatrudniającego (obowiązek przebywania w domu i stawienia się w pracy w ciągu ośmiu minut od wezwania) miały przemawiać za tym, że żądanie przedstawione w pozwie jest zasadne.

Sąd I instancji w dużej mierze uwzględnił roszczenia strażaka. Pracodawca odwołał się jednak do sądu apelacyjnego, a ten powziął wątpliwości, czy okres dyżuru w omawianych warunkach rzeczywiście należy uznać za czas pracy, i skierował zapytanie do TSUE.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2018-02-22 22:55) Zgłoś naruszenie 40

  od samego poczatku nie tylko na GP pisałem ale także w korespondencji z ministerstwami ,gabinetem premiera ,prezydenta ,że tzw darmowe dyzury domowe art 151 ze znaczkiem 3 =-to zwykły przekręt służący ekonomicznemu niewoleniu człowieka.

  Odpowiedz
 • pix(2018-02-23 07:34) Zgłoś naruszenie 20

  Wyjątkowo muszę się zgodzić z organem UE. Dyżury "pod telefonem" albo "domowe" to zwykłe draństwo. Z jednej strony pracownik nie może korzystać ze swojego czasu wolnego tak jak chce, a z drugiej nie przysługuje mu za to ograniczenie żadne wynagrodzenie.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-02-22 22:50) Zgłoś naruszenie 10

  ............od samego poczatku pisałem nie tylko na GP ale i w korespondencji z ministerstwami ,gabinetem Premiera ,Prezydenta że tzw darmowe "dyzury domowe" art 151 ze znaczkiem3 KP to zwyczajny przekręt i słóuza niewoleniu pracowników.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane