statystyki

Związki chcą ograniczyć przemoc w pracy

autor: Łukasz Guza19.02.2018, 07:02; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:44
O tym, że przemoc w pracy jest poważnym problemem, przekonują statystyki.

O tym, że przemoc w pracy jest poważnym problemem, przekonują statystyki.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe wzywają rządy i pracodawców do przyjęcia nowej konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) przeciwdziałającej przemocy i molestowaniu seksualnemu w miejscu zatrudnienia. Pierwsza dyskusja w tej sprawie odbędzie się w czerwcu tego roku. Wówczas, w trakcie corocznej konferencji MOP, ma być podjęta decyzja o tym, czy organizacja przyjmie konwencję i zalecenia w tej sprawie.

– To sukces, bo grupa pracownicza w MOP od lat zabiegała o przeprowadzenie na konferencji dyskusji o przeciwdziałaniu przemocy. Inicjatywa ta była jednak blokowana przez pracodawców. Ostatecznie udało się ją przeforsować pod warunkiem, że będzie ona dotyczyć nie tylko przemocy wobec kobiet, ale także mężczyzn – tłumaczy Anna Wolańska, pełnomocnik ds. kobiet komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.

Jeśli w czerwcu zapadnie decyzja o przygotowaniu konwencji i zaleceń, w kolejnym roku będą trwały prace nad treścią tych aktów (cały proces przyjmowania nowych rozwiązań ma trwać dwa lata). Dlatego strona związkowa stara się teraz przekonać rządy oraz organizacje pracodawców o konieczności wprowadzenia nowych przepisów. 14 lutego rozpoczęła się międzynarodowa związkowa akcja pod hasłem „Stop przemocy w miejscu pracy, chcemy konwencji MOP” (potrwa do 8 marca).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane