Zagraniczny ubezpieczyciel zakwestionuje A1 tylko z pomocą ZUS

autor: Anna Kwiatkowska25.01.2018, 09:20; Aktualizacja: 25.01.2018, 09:50
ZUS ma prawo ponownie zbadać zasadność wydanego przez siebie zaświadczenia A1, gdy zwróci się o to instytucja zagraniczna kwestionująca je albo też z własnej inicjatywy.

ZUS ma prawo ponownie zbadać zasadność wydanego przez siebie zaświadczenia A1, gdy zwróci się o to instytucja zagraniczna kwestionująca je albo też z własnej inicjatywy.źródło: ShutterStock

TSUE potwierdził, że podważyć zaświadczenie może jedynie instytucja je wydająca. Jeśli się okaże, że dane we wniosku były nieprawdziwe, zostanie ono cofnięte.

Wydawanie zaświadczeń A1 przez ZUS to niekończący się problem. Przypomnijmy, że chodzi o dokument potwierdzający, iż dana osoba podlega w zakresie ubezpieczeń społecznych ustawodawstwu kraju, który go wydał, a więc zaświadczenie wydane przez ZUS potwierdza podleganie polskiemu prawu. Dzięki temu pracownik wykonujący pracę za granicą nie podlega ubezpieczeniu społecznemu tego kraju i nie muszą być za niego opłacane składki. Pisaliśmy już o problemach, z jakimi spotykają się pracodawcy chcący otrzymać A1 dla swoich pracowników („Nie zawsze A1 dla kierowcy spoza UE. Wszystko zależy od tego, w jakim ZUS” – DGP nr 178 z 14 września 2017 r. oraz „Wynajmowanie mieszkania przeszkodzi wydaniu A1” – DGP nr 188 z 28 września 2017 r.). Nawet jednak gdy już dokument uzyskają, może się okazać, że zostanie on zakwestionowany. Zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe albo sądy mogą uznać, że ZUS wydał go niezasadnie, i stwierdzą, iż osoba, która przedstawiła A1, podlega jednak ubezpieczeniu w kraju wykonywania pracy. A to może się wiązać nawet z grzywnami za nieopłacanie składek. Jak poinformował nas ZUS, najczęściej do podważania polskich A1 dochodzi w Belgii, Francji oraz Niemczech – z różnych powodów. Jak się okazuje, problem dotyczy nie tylko pracowników, ale także przedsiębiorców. [ramka 1]

RAMKA 1

Co zarzuca się dokumentom wydanym przez polski organ

OSOBOM PROWADZĄCYM DZIAŁALNOŚĆ NA WŁASNY RACHUNEK

● niespełnienie warunków określonych w art. 12 ust. 2 rozporządzenia nr 883/2004 (delegowanie działalności), do których można zaliczyć:

– prowadzenie działalności w Polsce przed jej delegowaniem za granicę;

– utrzymywanie w Polsce niezbędnej infrastruktury;

– zwykłe prowadzenie działalności w Polsce;

– maksymalny dopuszczalny okres 24 miesięcy delegowania;

● niespełnienie warunków na podstawie art. 13 ust. 2 rozporządzenia nr 883/2004 (wykonywania działalności w dwóch lub więcej państwach członkowskich), do których można zaliczyć:

– wykonywanie w znacznej części działalności w Polsce;

– posiadanie w Polsce centrum zainteresowania dla działalności.

PRACOWNIKOM

● niespełnienie warunków określonych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004 (delegowanie), do których można zaliczyć:

– po stronie pracownika – podleganie przez miesiąc przed oddelegowaniem polskiemu ustawodawstwu;

– po stronie pracodawcy delegującego – prowadzenie przez firmę znacznej części działalności w Polsce; zastępowanie pracowników).

● niespełnienie warunków określonych w art. 13 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004 (wykonywanie pracy w dwóch lub więcej państwach członkowskich), do których można zaliczyć:

– wykonywanie znacznej części pracy w Polsce;

– posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce.

Jednolite stanowisko


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane